Motor sporları dilinde, dönülen virajın yönünde kalan ön tekeri, kerbe takarak, yani kerbin dışına taşırarak, sadece o tekerin kerbe tutunması sonucu viraja göre ya kontra verip ya da aynı yönde tutarak, yanlaya yanlaya virajı dönme tekniğine verilen ad.

Tabii ki pist yarışlarında kerb ile yapılan bu hareket, rallilerde düşük banketler ile asfaltın bittiği yer ile veya tamamen uçurumlar ile yapılabilir. Rallide bir o kadar risk taşımaktadır.

Yapması bir o kadar zorken izlemesi de bir o kadar keyiflidir. Volkicar'da bol bol yapmaya çalışıyorum ama bunu yapacağım derken süre kaybediyorum diye bir süredir ara verdim yapmaya (bkz: swh)

tekniği görsellerden daha iyi anlayabilirsiniz;

yandaki görsellere ekleyememişim şu fotoyu aha bu fotoyu

(bkz: ditch hooking tekniği)
kerblemek olarak türkçe'ye çevrilebilecek eylem. gerçi kerb de türkçe bir kelime değil ama olaya yabancı olanlar için ditch hooking tamlamasından daha türkçe. swh

viraj içinde kalan tekeri yoldan düşürerek yapılan sürüş tekniği. sık sık yapmak takımları bozabilir ve yol tutuşu azaltabilir.
Yağışlı bir havada yapıldığında tehlikeli olabilen durum. Sebebi ise pistlerdeki yeşil alanlar genellikle halıdır ve ıslandıklarında jilet gibi kaygan olurlar, doğal olarak üstüne çıktığınızda inanılmaz kayar.
Pistten ziyade etaplarda yapılması daha uygun kanımca çünkü zaten pistte bir pist limiti var ama etapta olay tamamen doğayla aranızda :)
Otomobil meraklısı kişilerin bildiği en iyi animelerden biri olan Initial D'deki esas oğlanın fark yaratan yeteneklerinden biri. Animedeki adı "gutter technique" olan bu yeteneği sayesinde yol kenarlarındaki su kanallarına tekerlerini taktırarak tren misali virajları alır. Tabii kendi arabasından kat kat güçlü araçlara da böylece fark atar.
Gerçekten viraja taşınan hızı arttıran bir teknik, Kartepe'de bir kez su yoluna sokmadan döneyim dediğimde baya bir dışarı açılmıştım. Eksisi şudur, eğer pısık bir arabanız varsa altını vurma ihtimaliniz yüksek.
Hasta olduğum hareket.
Pistte yapması neredeyse imkansız hareket. Keza istanbul park'ta virajların dibindeki halı biraz bile ıslansa inanılmaz kaygan oluyor. İzmit körfez pistinden hiç bahsetmiyorum bile orada virajların arkasında bildiğiniz hendekler var.
eskilerden kalma bir teknik, nereden mi biliyorum? ralli izleyen kadınım ben dostum.
yapması da izlemesi de çok keyiflidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri