Benzinli motorlarda ateşleme sırasına göre bujilere elektrik gönderen parçadır.
Adının distribütör olmasının mantığı da budur. (dağıtıcı)
Fiat grubunun 2006-2007 yıllarında üretilmiş olan otomobillerinde arıza yapabilen parçadır.
platin, kondansatör, tevzi makarası parçalarından oluşur.
Çalışma prensibi dönen metal bir parçanın sırayla bujilere bağlı metal plakalara temas ederek elektriğin iletilmesi şeklinde işler. Ateşleme sırasına göre dizilen bu metallerden elektrik bujilere iletilerek yakıtın ateşlenmesi gerçekleşir. Krank milinden gelen güçle dönmesi sağlanır.
Distribütör, ateşleme sisteminin birinci devre, ikinci devre parçalarından bazılarını ve avans mekanizmasını üzerinde topladığı için görevleri üç maddede toplanır. Distribütör kamı, platin takımının çalışmasını sağlar. Distribütör kapağı, kömürü ve tevzi makarası ile ateşleme zamanı gelen silindirin bujisine, bobinden gelen yüksek voltajı gönderir. Avans düzeni ile motorun her devrinde gerekli olan ateşleme avansını verir.
Distribütör kapağı, tevzi makarası, platin tablası, distribütör kamı, mekanik avans tertibatı, distribütör mili, vakum avans tertibatı, distribütör gövdesi, kondansatör parçalarından oluşur.
Distribütör kapağı, kömürü ve tevzi makarası; orta kuleye gelen yüksek voltajlı akımın, buji kulesine dağılımını yapar. Orta ve buji kuleleri içinde akımın kolayca iletilmesi için metal kısımlar bulunur. Gövde üzerinde, kapağın tek şekilde takılmasını sağlayan girinti, bu girintinin kapak üzerinde de çıkıntısı bulunur. Kapak yerine takılırken bu hususa dikkat etmeli ve yerine normal oturduğundan emin olunmalıdır. Kapak gövdeye tespit tırnakları veya tespit vidalarıyla bağlanır.
Devletten sonra bizi gondikleyen aracidir gerci haklarini yemeyelim adamlar karini koymak zorunda
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri