Klasik arabaların, özellikle Amerikan klasiklerin 4 kapılı olanlarında, ticari amaçla kullanılmadığının da bir nevi göstergesi olması açısından ve gerçek bir "klasik" olması için, " B" sütununun olmamasıdır , çok önemlidir.
Tek kapılarda da az da olsa uygulanan direksizin tadı da ayrıdır.
Bir kısım yeni jenerasyon araçlarda ön kapılardaki üst cam çıtasın/çerçevesinin olmaması bile nasıl fark yaratıyorken ((bkz: Passat cc)(bkz: Subaru İmpreza) direksizi siz düşünün..
"Tek kapı, direksiz" tanımını yaratan uygulama olmuştur. Harika görünür, Amerikanı Amerikan yapan özelliklerin başında gelir. Hee dört kapılı da olabilir ama iki kapılısı harikadır.
(bkz: Direksiz kapı ) ile karıştırılmaması gereken başlık
Nerde o eski Amerikanlar dedirtecek konudur. Dört kapı direksizler güvenlik kaygılarından dolayı ne yazık ki son dönemlerde yok olmuştur. Amerikanların olmazsa olmazıdır.
Halkımız arasında B sütunu olmayan, 2 veya 4 kapılı hardtop araçlara verilen isimdir. B sütunu kapı camının bittiği yerden aşağıda marşbiyele kadar yine mevcuttur. Normal direkli bir aracın B sütununa göre takviyeli olduğundan daha sağlamdır. Bu araçlarda tavan yükünü ve aerodynamic basıncı A ve C sütunu çeker.

80'ler başına kadar Tükiye'de de taksici ve dolmuşçular 4 kapı direksiz sport sedan araç kullanıyorlarsa, kapılarda oluşan düşmeleri iki taraftan zincir gererek ayara getirirlerdi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri