Benim en nefret ettiğim şeylerden birisidir.
Yahu arkadaşım direksiyona ve ön konsola neden bin tane düğme koyuyorsun diye her zaman bol bol yakınmışımdır.
Direksiyonda ve ön konsolda düğme olmamalı demiyorum ama koy 2-3 tane düğme, ön konsoluda biraz sade yap. Arabamı yapıyorsun oyuncakmı yapıyorsun belli değil.
Özellikle spor arabalarda bin tane düğmenin ne işi var. Yeni spor arabalarda direksiyonu beğenmeyip ofsetli direksiyonla değiştirmeye kalksan bu seferde direksiyondaki düğmeler sorun çıkartıyor, olacak iş değil yahu.
Birde sırf arabanın direksiyonunda bol düğme var diye para verenler varki oraya hiç girmiyorum.
Özellikle direksiyonlardakilerin problem çıkarabildiği fazlalık.

Örnek vermek gerekirse; bmw otomobillerde drift yapmaya çalışırsanız eliniz kesin ve kesin direksiyonun solundaki 'limit' butonuna basar. Günlük kullanımda bu tuşlar çok işe yarıyor olabilir ama bu işin bir de sportiflik yanı var, bunu da hesaba katmak lazım.
old fashion kafaların adapte olmakta zorlandığı gelişme.

son yıllardaki akımın aksine porsche gibi bazı markalar tekrar manuel vitese geri dönmeye karar vermiş. bunun devamında daha mekanik ve basit bir ön konsol gelmesini bekliyorum. ama diğer tarafta sürücüsüz otomobil araştırmaları tam gaz devam ediyor. yakın gelecekte tam iki zıt kutup oluşacak gibi.
Dokunmatik ekran furyasıyla dönüşüme uğrayan akım. Audi'nin MMI sistemiyle şaft tünelinin üzerine yönelerek tuş sayısı azaldı. Tabii Bmw'nin i drive ve Mercedes'in command sistemi de bunu takip etti. Bilemiyorum fiziksel tuşlar dokunmatik ekrana göre daha iyi mi ne...
Özellikle üst segment otomobillerde karşımıza çıkan, can sıkıcı durum.

psa grubunun özellikle sevdiği gereksizlik. basit bir cahil kandırma taktiği. direksiyonları bunu net belli edecek cinstendir.
Benim gibi sade iç tasarım seven insanları aynı aracın boş ve dolu donanım paketlerinden boş olanı daha sıcak bulmamızı sağlayan etkendir. Direksiyon için ses açma kapama tuşu yeterli hatta fazla bile. Konsolda da uzay istasyonu gibi 50 tane gereksiz düğme olunca ister istemez gözü yoruyor ve ihtiyaç olan düğmeyi bulmak zorlaşıyor.
audinin o dokunmatik ön konsolu gibi olacağına bir sürü düğmeyi yeğlerim
Mk'3 focus'tan soğutan detaydır. Yine de her yandan düğme fışkıran bir konsoldan aracı kontrol etmek, saçma bir dokunmatik ekrandan kontrol etmekten çok daha iyidir diye düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri