Sportif kullanım için çok önemli olan detaydır. Daha az direksiyon hareketi ile daha çok tekerlekleri döndürmek bu bağlamda çok önemlidir. Eski amerikanlar bu konuda pek iyi değillerdir, direskyionu döndüre döndüre bitiremezsiniz.

Genellikle direksiyon turu ile dönüş çapı karıştırılır. Manevra yapmaya çalışırken otomobilin yeteri kadar dönmemesinin sebebi dönüş çapıdır, direksiyon turu değil.
Otomobilin sportif hissettirmesi için en önemli detaylardan bir tanesidir. Özellikle pist kullanımlarında insan buna çok ihtiyaç duyar, en az direksiyon hareketi ile en çok yönlenme beklenir. Şehir içinde tehlikeli olabileceği için her otomobilde yer verilmez.
Alfa Romeo seri üretim araçlarında bile bunu oldukça kısa tutar.
159 kendisegmentinde, üretildiği yıllarda uzak ara öndedir bu konuda.
pick-uplarda çok fazla olduğu için genelde direksiyonlarını hissiz hissetmeme neden olan hede.
Direksiyon turu aslında direksiyon oranıyla da ilgilidir. Direksiyon oranı az olduğunda direksiyonu az çevirirsiniz otomobil daha çok döner, bu direksiyon oranının hızlı olduğunu gösterir, tam tersi de az olduğunu. Genelde spor otomobillerin direksiyon oranı çok seridir ama turu çok azdır, bunun nedeni zaten direksiyonun çok çevrilmesine gerek kalmadan lastiğin diğer tarafa tamamen dönmüş olmasıdır.

Pick up gibi araçlardaysa direksiyon oranı o kadar düşüktür ki direksiyonu döndüre döndüre bitiremezsiniz, üstelik bu kadar döndürmenin neticesinde araç buna çok tepki vermez, işte bu da direksiyon oranının düşük olmasından kaynaklanır.
yarış otomobillerinde pek kısa olan turdur ayrıca. örneğin wrc otomobillerinde 1,75 veya 2 tur gibi düşünebilirsiniz. En az hareket ile en çok hareket sağlamaya yönelik bu sistem olmasa zaten direksiyonu sürekli 9 çeyrek tutamazlar.

ayrıca volkicar'da da özellikle baya bir kısa olarak yapılmıştır ki çok daha sportif sürüş yapmanızı sağlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri