• / 2
milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan, kişinin araç ve direksiyon hakimiyetini ölçen sınavdır.

bu sınavda boş bir yolda aracı yeterli seviyede kullanabildiğinizi araçta bulunan sınav gözetmenlerine kanıtlamanız yeterlidir. trafikteki yeteneklerinizi değil, araba kullanıp kullanamadığınızı ölçerler. çok kasmaya gerek yoktur.
güya bu sınavda şeridinizi bozmadan geri gidip gidemediğinize, geri geri park edip edemediğinize ve yokuşta aracı kaldırıp kaldıramadığına bakarlar.

gerçekte ise boş parkurda bir tur atarsınız. yukarıda yazılanların bir tanesini bile yaptırmazlar. aracı çalıştırmadan önce aynaları veya herhangi bir şeyi kontrol etmeseniz de, arabayı kaldırırken zorlansanız da, yolda giderken istop etseniz de hiçbir şey olmaz.

trafiğin niye kasaplarla dolu olduğunu bu sınavdan sonra anlarsınız.
Eskisi kadar kolay olmayan sınav.

Artık park edemeyene ehliyeti asla vermiyorlar. Aylardır sadece park çalışan tanıdığım hatunlar var.

Eskiden çok basitti, biraz gider - kavşaktan döner - kaldırıma yanaşır geçerdik.
ehil olup olmadığınızı bir bakışta anlayan gözetmenlere sahip olan sınav.

arabayı kaldırır kaldırmaz 'tamam tamam sen biliyorsun, zaman kaybetmeyelim' diyerek beni araçtan indirmiş, sıradaki kişiyi almışlardı. sonra sınav sonucunu görene kadar, içim içimi yemişti.
Sınav rotasında bir tur attıktan sonra yanımdaki amca ''Yeter bu kadar, sağa çekte bir çay içelim'' demişti. Bu söz beni biraz korkutmuştu çünkü 2 dakika öncesinde Bağcılar spec civic'i ile beni sıkıştırıp mutlu olan bir sığırı ışıklarda patates etmiştim. Neyseki çaylarımızı içerken laf arasında ''iyi kullanıyorsun delikanlı'' diyerek beni rahatlatmıştır.
Aynı sözü motosiklet sınavında duymuştum birde. Hayatımda hiç motor kullanmamış olmama rağmen altın elbiseli adamBarkın babuşun videoları sayesinde sınavı geçebilmiştim. Hatta kursun eğitmeni inanmamıştı ilk defa kullandığıma hehehe.
yeni mevzuata göre katı kurallar getirilen deneme.

* yarım saatlik direksiyon sınavına ek olarak beş dakikalık teorik soru kısmı eklenmiş. 14 soru sorulacak ve adayın dört yanlış hakkı var. beşinci yanlışta baybay, direksiyon sallama kısmına bile geçilmeyecek.

*teorik soru kısmında kaput nasıl açılır, akü nerede, radyatöre su nereden eklenir, silecek suyu nasıl tamamlanır, stepne ve ilk yardım çantası nerede bulunur, sinyal kolu nerede, gösterge paneli nedir & ne işe yarar, hararet yükseldiğinde ne yapılması gerekir gibi sorular yöneltilecek. burada sınav öncesi biraz heyecanı yenmek, biraz da otomobillere ne kadar yabancısın o ölçülecek.

*direksiyon sallama kısmında ise sinyal vermek, 1,5 araç boyu büyüklüğünde bir aralığa parketmek, yokuşta kalkarken en fazla bir kez stop etmek hakkı ve 25 metre geri geri gitmek gibi koşullar gelmiş.
senelerdir ''değişecek'' diye ehliyet aldıran sınavdır. bu sene değişmiştir ve bana denk gelmiştir.
Tam olarak 3 saat sonra gireceğim sınav ben hayatımda böyle gerilip heyecanlanmadıydım gece boyunca 1 saat aralıklar ile uyandım bakalım sonuç ney olacak
Edit: Paralel park olayından dolayı kaldığım sınavdır neymiş 2cm fark varmış... Tabiri yerindeyse 4 Turbolu 20B gibi sinirliyim şuan..
Edit2: 24.12.2016 Tarihinde yapılan sınavı geçip dosya vs belgelerini elime aldığım en kısa zamanda bunları ehliyete çevirmek dilekleriyle (bkz: Ehliyet harç ücreti)
Tavsiye: Bol bol paralel park çalışın benim gibi özellikle park cebi kullananlara tavsiyem.
Hiç heyecan yapılmaması gereken sınav.Sizin trafikle ilgi alakanız, sizi değerlendirecek olan m.eğitim görevlisinden daha fazladır.Şurada kaza anında nasıl profesyonelce olaya müdahale edildiğini gördükten sonra, trafikte kimseye güvenmemenin ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.
Kuralların aşırı derecede katılaştırılması, ehliyet almanın bu kadar kolay olmaması, ve hatta bu katı kurallar eşliğinde ehliyeti olanların dahil tekrardan girip ehliyet yenilemesi yapılırsa eğer trafikte daha rahat ederiz can güvenliğimiz daha üst seviyelerde olur.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir