Direksiyonu çevirdiğinizde lastiklerin kaç derece döndüğünü gösteren orandır.

Direksiyon simidinin dönüş açısıyla (derece olarak), lastiklerin dönüş açısı arasındaki oran olarak da tanımlanabilir. Yani direksiyonu 180 derece çevirdiğiniz lastikleriniz, mesela 18 derece dönüyorsa direksiyon oranınız 180:18, yani 10:1 oluyor.

Bu oran genelde günlük kullandığımız otomobillerde 20:1 ile 13:1 arasında olabiliyor, spor otomobillerdeyse 10:1 gibi daha seri oranlar görebiliyoruz.

Buradaki püf nokta spor otomobillerin direksiyona verdikleri tepkinin daha hızlı (faster steering denilen hadise) olması, bununla da direksiyon tepkisi denen şeyin daha iyi olması. Çünkü daha az direksiyon hareketiyle daha çok yön değiştirebiliyorsunuz, bu aynı zamanda yüksek hızlarda da büyük direksiyon hareketlerinin önüne geçmeye yarıyor.

Yarış otomobillerinde bu oran olabildiğince azdır çünkü bu otomobiller çok yüksek hızlardakullanılmak ve az efor sarfettirecek şekilde tasarlanır. Çünkü hızlı giderken bir viraja yaklaştığınızda son isteyeceğiniz şey tepki vermeyen bir otomobil, dönmek istemeyen bir şasi olacaktır. İşte bu yüzden spor otomobiller hızlı direksiyon oranına sahiptir.

Tam tersi bir durumda, yani direksiyon oranınız yavaşsa (slower steering) direksiyon tepkisi kötü olarak tabir edilen durumdur. Genelde ticari araçlar, eski teknolojili otomobiller ya da kamyon gibi yük taşıyacak araçlarda bu tip direksiyon tipine rastlanır.

Bunun nedeni ağır yük gibi hassas şeyler taşınırken direksiyonla aracın ağırlık dengesinin gereksiz bozulmasını engellemek ve yön değiştirirken direksiyonu çok çevirmeniz gerektiği için mecburen hızınızı düşürmenizi sağlamaktır.

Yavaş direksiyonun bir diğer getirisi de otomobil daha az tepki vereceği için daha konforlu yolculuklara olanak vermesidir. Şöyle düşünün: Direksiyon o kadar çok tepki gösteriyor ki sürücü düz tutmak için sürekli bir hareket yapmak zorunda kalıyor ve siz de yolcu olarak aracın içinde bir sağa bir sola sallanıyorsunuz. Bu konforlu bir durum değil, bu yüzden spor kullanım sunmayan otomobillerde bu tip 'hızlı' direksiyon oranlarına yer verilmez ama bu hissis oldukları anlamına da gelmez.
tümünü gör
ilgili galeri