Dingiller sayesinde tekerleklerin istenilen yöne dönmesini sağlayan araç. Genellikle hakimiyeti kaybetmekle, başında uyuya kalmakla ve sallanmakla anılır kendisi.
Emniyet kemeri ve airbag'iniz yok ise kaza anında aşırı fazla samimi olacağınız parça.
sırası ile mekanik, hidrolik ve elektronik olarak üretilmiştir. günümüzde de artık neredeyse tüm araçlar elektrikli direksiyona sahiptir. sürüş hissinden götürerek güvenlik olarak geri dönüyor bu durum ama gönül ister bir hidrolik direksiyon tabii. 1964 model mercedes s klasse'lerde hidrolik direksiyon sistemi olduğunu da hatırlatmak gerekir, yaklaşık 40 sene ileriden gidiyor adamlar.
Hidrolik olanlarını zevkinin bir başka olduğu, ofsetli olanlarınıda çok sevdiğim arabaya yön veren alettir kendisi.
Rot-balans ayarlarının bozulduğunu anlamanızada yarar kendisi, özellikle hidrolik olanlarında tekerlerdeki en ufak bir aksiliği bile anlayabilirsiniz.
temizliği ile ilgili şuradan güzel bir videoya ulaşabildiğiniz yön verici.
sistem olarak bağlantısının 2 tür çeşidi var diyebiliriz.

1; Bağımsız ön süspansiyon için direksiyon bağlantısı
2; Sabit akslı tip süspansiyon için direksiyon bağlantısı
Mekanik olanları hareket etmedikçe çok zor döner, dips yapmak kadar yorucudur. İyimser olursak, sürekli şehir içinde kullanmak triceps gelişimine katkı sağlar(dalga geçmiyorum). Bunun dışınında hareket halinde gayet yumuşak olur, sürüş hissi en yoğun direksiyon türüdür. Hidrolik direksiyonlar ise hem kolay kullanılır hem de mekanik direksiyonlar kadar olmasa da hislidir. Elektronik direksiyonlar şehir içinde kullanımı en rahat, yüksek hızlarda ise iyice sertleşmeyen türdense korkutucu olabilen direksiyondur.
kaplaması yapılan ve orijinalinden çok daha güzel işler çıkartan sanatçıları da vardır. örneğin İstanbul'da bulunan ünal demir custom Works ve erez döşeme bu işi en iyi yapan, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kalan üstadlardandır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri