volvo'nun fiziksel bir anahtara ihtiyaç duymadan kapıları açıp kapama ve motoru çalıştırma imkanı tanıdığı keyless go uygulaması.

telefonunuza yüklediğiniz aplikasyon sayesinde bluetooth vasıtasıyla tanımlama yapan araba, üzerinizde bir anahtar bulunmamasına rağmen sizi tanıyarak kapılarını açıyor.

uygulama üzerinden aracınıza başka insanların kullanabilmesi için dijital anahtar yollayabilir ve birden fazla araç için farklı dijital anahtarlar tanımlayabilirsiniz.

aracın gps üzerinden anlık olarak nerede bulunduğunu bile izleyebiliyorsunuz.

volvo şirketi önümüzdeki aylarda ilk pilot uygulamasını isveç'teki göteborg havalimanında sunfleet kiralama şirketi vasıtasıyla denemeyi planlıyormuş.
volvo'nun kendine ait özel bir ağ kurma hadisesi. suistimal edilebilme olasılığı yüksek ancak araba paylaşımı yönünden çığır açacak bir gelişme.
yoyo kiralama şirketinin bir benzerini kullandığı sistem.
Reklam gibi olmasın ama zipcar'da da benzerini deneyimlediğim teknoloji. Farkı mobil veri ağını kullanıyor, yani bluetooth'un aksine iki cihaz arasında değil de server aracılığıyla bağlantı kuruluyor. Bunun dezavantajı ise tepki süresinin çok gecikmesi. Kapıyı aç komutu veriyorsun kilit açılasıya kadar Üsküdar'da sabah oluyor.. Ha birde kapı açılmadı zannediyorsun, şirketin verdiği manyetik kartla arabaya giriyorsun birden araç üstüne kilitleniyor.
seat'ın da adım attığı dünyadır.

ama onlar bluetooth değil internet kullanıyorlar. kullanıyorlar dediğime de bakmayın, şimdilik sadece proje. samsung henüz dijital anahtar yerine geçen bir uygulama üretememiş.
(bkz: seat'ın samsung ile işbirliği)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri