Açık diferansiyelin temel amacı gücün doğru orantıda tekerleklere dağıtılmasıdır. yani viraja girdiğinizde içerdeki tekere daha az, dışardakine ise daha çok tork gönderilir. Bunu en basit şekilde anlatmak için işte video. Bu sistemin zayıf noktası ise gücü karşılaştığı direncin zıt yönüne aktarmasıdır. Yani aracınızın çeken tekerlerden biri ıslak zemine temas ettiğinde ya da çamura battığında motorun bütün gücü o tekere kayar ve boş yere döner o teker.

Bu gibi durumları arazi araçları çok sık yaşadıkları için kilitlenebilir diferansiyelleri bulunur. Böylece gücü boş dönen tekerden yere sağlam basan tekere yönlendirebilirler.

Ha birde kısaltması lsd olan limitli kaymalı diferansiyel vardır ki oda gücün belli oranda her zaman yola tutunan tekerlekte kalmasını sağlar. Benzer etkiyi sağlayan teknolojiler de vardır(viskoz, elektronik fren destekli vs.) . Spor araçlarda bulunur ve buna sahip olamayan insanların yaptığı şey yukarıda da belirtildiği gibi diferansiyelin kaynaklanmasıdır, tavsiye edilmez.
tümünü gör
ilgili galeri