bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Özellikle virajlara sol ve sağ tekerler farklılık gösterdiği için gereklidir. Bu tabii ki kilit diferansiyel için geçerlidir.

Diferansiyel değişimi vites oranlarının değişimine de sebep olur.
kilitlisine binerseniz bir daha açık olanına binemeyeceğiniz icat.
araç dinamikleri falan çok fazla değişiyor, aracın çehresi değişiyor desem yalan olmaz.
RWD araçlarda ülkemizde kilitlemek için içine kurşun dökülen,kaynak yapılan, sonrasında kavşak ve ada kovalanan parçadır.
Açık diferansiyelin temel amacı gücün doğru orantıda tekerleklere dağıtılmasıdır. yani viraja girdiğinizde içerdeki tekere daha az, dışardakine ise daha çok tork gönderilir. Bunu en basit şekilde anlatmak için işte video. Bu sistemin zayıf noktası ise gücü karşılaştığı direncin zıt yönüne aktarmasıdır. Yani aracınızın çeken tekerlerden biri ıslak zemine temas ettiğinde ya da çamura battığında motorun bütün gücü o tekere kayar ve boş yere döner o teker.

Bu gibi durumları arazi araçları çok sık yaşadıkları için kilitlenebilir diferansiyelleri bulunur. Böylece gücü boş dönen tekerden yere sağlam basan tekere yönlendirebilirler.

Ha birde kısaltması lsd olan limitli kaymalı diferansiyel vardır ki oda gücün belli oranda her zaman yola tutunan tekerlekte kalmasını sağlar. Benzer etkiyi sağlayan teknolojiler de vardır(viskoz, elektronik fren destekli vs.) . Spor araçlarda bulunur ve buna sahip olamayan insanların yaptığı şey yukarıda da belirtildiği gibi diferansiyelin kaynaklanmasıdır, tavsiye edilmez.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri