1961 yılında dönemin cumhurbaşkanı cemal gürsel'in talimatıyla eskişehir demiryolu fabrikası mühendisleri tarafından üretilen ilk yerli otomobil.

yerli otomobil üretimine kafayı takan cemal gürsel, eskişehir'deki demiryolu fabrikasına talimat yollar. aralarında necmettin erbakan'ın da bulunduğu proje grubu, tam 129 gün içinde sıfırdan aracı tamamlamayı başarır.

4 prototip ve 7 farklı motor üretilmiş ancak bir 29 ekim günü herkesin görücüsüne çıkan otomobilin, içine az benzin konulduğu için yolda kalınca, ertesi gün gelen eleştirilerle beraber ipi çekildi.

günümüze kadar sağ salim ulaşan tek örneği ise, eskişehir'deki bir müzede ziyaretçilerini ağırlıyor.
(bkz: yerli otomobil)

(bkz: yerli araba)
bir anlık hevesle alındıktan sonra kullanılmayan ürünler katagorisinden bir araç.
o gün başlayan bu haraket bugüne devam edebilseydi, şu an kimbilir belki de kendi araçlarımızı üretiyorduk. başka markalardan araba aşırıp, %100 yerli diye yutturmaya çalışmıyor olabilirdik...
keşke kendisinden vazgeçilmeseydi dediğim yerli otomobil.

o günkü haliyle bile hem şekil itibariyle, hem isim olarak bugünkü desen'den kat be kat iyi durumdadır.
Hayallerimiz ile tarihe karışmış olan yerli otomobilimiz.
hakkında konuşulsa siyasi kısma çok gireceğinden dolayı yazmamak için kendimi zor tuttuğum, avrupa hayranlığına fazla kaptırılarak, zaten bizden bir şey olmaz mantığı ile engellenen projedir.
Devrim Arabaları filminde Selçuk Yöntem in Söylediği gibi;
- ''Türkiye de Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz.''
talihsiz otomobil. adı gibi devrim yaratabilecekken, ihmalkarlık nedeniyle eleştirmenler tarafından acımasızca gömüldü. bu kadar önemli bir sunum yapacaksınız ve araca benzin konmuyor doğru dürüst. o kadar mı kıtlık vardı memlekette arkadaş. ar-ge'ye çok mu para gitti, iki bidon benzin alamadınız.
1961 yılında Eskişehir’de bulunan Tülomsaş, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi tesislerinde, tamamen yerli üretim olarak üretilmiş olan otomobil. İmal edilmesi tam 129 gün sürmüştür. Aslında üretiliş amacı ordunun binek bir otomobil ihtiyacı sonucu ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet bayramı törenlerine yetiştirilen otomobilin benzini bitince tüm medya karalama kampanyası başlattı ve üreticileri küçümsedi. Belki de en önemli projelerimizden biri de bu sayede yok edildi.

Devrim’in teknik özellikleri;
*4 silindirli, 4 zamanlı, 2070 cm3 hacminde benzinli motor,
*Silindir çapı 81 mm
*3600 devri/dakika azami motor devri,
*Azami hız 135 km/saat,
*Uzunluk 4500 mm, genişlik 1800 mm, yükseklik 1550, ağırlık 1250 kg.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri