krank milinin dakika'da yaptığı devir sayısını gösterir.

krank miline bağlı olan volan dişlisinin etrafında da dişler vardır. bu dişlerden 2 tanesinin arası biraz açıktır. bir sensör bu açık alanın dakikada ne kadar sıklıkta geçtiğine bakarak motor devrini ölçer.

devir saati de denir.
sürüş esnasında gözümüzün enterasan bir şekilde takıldığı gösterge. saçma bir şekilde hep bunu izlerim. neden baktığımı da bilmiyorum. takıntılı bir durum.
Ekonomi yapmaya çalışan adamın can dostudur. Onsuz olmaz, onsuz ekonomi yapamazsın.
"Kendini usta sanan kişiler" için gayet gereksiz bir alettir
Acemi sürücüler içi ne zaman vites düşürüp yükseltilmesi gerektiği motor sesi ile öğrenilene kadar dikkatle izlenen gösterge.
ilk defa bindiğiniz bir arabanın benzinli mi dizel mi olduğuna anlamak için de devir göstergesine bakabilirsiniz. Bu bir genellemedir aksi de çıkabilir tabi. Benzinli araçlar 7-8-9bin gibi yüksek devirler çevirebilen bir devir göstergesine sahipken, dizel araçlarda şimdiye kadar yanlış hatırlamıyorsam 5-6-7bin gibi devirler gördüm maksimum. Günümüzde çoğu küçük hacim dizel araçlarda 6bin devire kadar gösterge sunuluyor.
Araç içerisinde sürüş zevkine fiziksel olmasa da manevi olarak katkıda bulunan göstergedir.

Gözleriniz onda olmasa da ibrenin orada deli gibi yükseldiğini ve kesiciye kadar zorlayabileceğiniz bir aletteyseniz de ibrenin sona dayanması tahrik unsurları arasındadır.
Devir saati,hız saatinden büyük değilse benim için araba değildir.
(bkz: rpm)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri