Ducati'nin geliştirmiş olduğu valf açıp kapama sistemidir.

Çoğunlukla kullanılan ve aşina olduğumuz sistemde eksantrik mili üzerindeki kamlar valflerin üzerindeki fincanlara baskı yapar ve valf açılır, sonrasında valflerin ortasında bulunduğu sıkışmış yay eski pozisyonuna gelerek valfleri kapatır. idealde çok güzel bir sistem gibi görünebilir ama yüksek devirlerde sıkışmış yayın eski pozisyonuna gelmesi gecikmeye başlıyor. örnek olarak emme zamanında açılan emme valfi piston sıkıştırmaya başladığında hala tam kapanmamış oluyor, doğal olarak sıkıştırma kaybı yaşıyorsunuz.
özetle yayların valfleri kapatmaya yetişememesi durumuna supap yüzmesi ismi verilir. Bunu aşmak için daha yüksek tepkili yaylar kullanabilirsiniz. Titanyum yaylar vs bu amaç için vardır ama onlar da belli bir devre kadar tölerans sağlar, her yayın gecikme yaşayacağı bir devir vardır. Kaldı ki daha sert yaylar kullanmanızın dez avantajları da bulunmakta; siz her iki devirde bir her silindir başındaki tüm egzoz ve emme yaylarınızı birer kere sıkıştırmış oluyorsunuz. 16 valfli bir arabada dakikada 3000 devirde giderken dakikada 1500 kere 16 adet yay sıkıştırmak için güç harcıyorsunuz. peki 15.000 devirden sonra ne yapacaksınız. kazandığınız gücün çoğunu motorun kendisini işletmesine kaybediyorsunuz zaten.

desmodromic sistem buna çözüm için geliştirilmiştir. supapları açan da kapayan da eksantrik milidir. hiç gecikme olmadığı gibi her devirde etkin çalışır. bununla beraber yay sıkma masrafınız da ortadan kalkar.
bunlar da ilginizi çekebilir