Dededen/Teyzeden otomobil ülkemizde bolca duyabileceğimiz, geneli "kurt" galericilerden oluşan kesimin kullandığı sözlerdendir. Söylemek istediği şey genelde aracımız hırpalanmamış, yorulmamış "toy" kesimin elinde harcanmamıştır.

Dipnot: Elbet gerçekten böyle olan otomobiller veya satıcılar vardır sözüm bunlardan dışarı
Kurt galericiler degilde dugun yapicam acil satilik diyip 5 lira fazla isteyen ayakta al satcilarin kullandigi dolandiricilik yontemidir
genellikle yalan olan söylem. bu gözler teyzeden denilip satılan ve zamanında o teyzenin karbon kaput kullandığını falan gördü. şaka gibi belki ama böyle.
5 yıl boyunca gerek apaçilik gerek pist faaliyetleri gerekse eşya taşıma amaçlı kullandığım gsi'ımı satmaya kıyamayıp babama vermiştim yaklaşık 2 yıl önce. Birkaç ay önce bir feysbuk grubunda bir baktım cami otoparkında fotosu çekilmiş, 'beyler amcadan gsi buldum çiçek gibi' yazılıp paylaşılmıştı. Ah o amcaya kadar neler çektiğini bilse :(
Ben bunun doğrusuna şahit oldum birkaç kere.Bir arkadaşımız ankarada dededen bir e46 m3 almıştı.Torunun olma ihtimali başta can sıksada,Dede diğer araçlarını göstererek içimizi rahatlatmıştı.
Dikimevinde orjinal bir e30a binen amcayı gördükten sonra bir nebze inandığım otomobil sahipleri.
Bir dayimizda gordugum ve ilk sahibi olup daha 28000 de olan e36 320den sonra nadirde olsa olabilecegine inandigim olay
ahlaksızlığın farklı bir boyutu. benzeri bir durumu buradan paylaşmam yanlış olmaz.

benzeri olan durum, bir önceki aracımı çalıştığım iş yerinden sözüm ona kendisini zengin gösteren fakat zengin olmayan bir arkadaş tarafınca yapılmıştır. sattığım arkadaş ilanda kullandığı ve bizzat bildiğim yalan olan ifadeler:

1- aracın tüm bakımları eksiksiz yapılmıştır.
şanzıman yağının değişmediğini kendisine söylemiştim, 2000 lira civarı ücreti vardı ve değiştirmedi.

2- evin ikinci aracıdır.
arkadaş zengin bir arkadaş değil. evin değil ikinci, ödenemeyen borç ile alınmış tek aracı olduğunu bizzat biliyorum.

3- eşim tarafından kullanılmıştır.
ah benim yalancı kardeşim. aracın yazılımıyla oynadın, turbosunu bozdun, yanlamaya çalışıp durdun sürekli. ne eşi? hangi eş?

4- araç garaj aracı.
evinin garajı yok, avm lere gittiğin doğrudur da garaj o garaj mı bilemedim.

arkaya iki çocuk puseti koyulmuş haliyle fotoğraf çekip malum siteye koyunca o araç aile arabası olmuyor.

velhasıl ı kelam ikinci el araç alırken ya tanıdıktan alın ya da ahlaklı ve onurlu olduğunu bildiğiniz insanlardan alın. iyi araç iyi insanlardan alınmalı.
Aracın temiz olduğu vurgulamak üzere geliştirilen söylem ama her dedenin de aracı özenle kullandığı söylenemez. Misal dedemin araçta lpg gaz kesicisinde sorun var, aküden kesiciye kablo değmeden araba çalışmıyor ve dedem ısrarla yaptırmadı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri