Debriyaja basmadan vites değiştirme tekniklerinden biridiri kendisi. Debriyaja basmadan vitesi değiştirmek başta çok enteresan gelse de yapmaya başlayınca alışkanlık yapan bir durum.

Vites motorun belli bir devrinde debriyajsız yerinden çıkabilir, öncelikle bunu keşfetmek gerekli. Elle ufak ufak vitesi ittirerek hangi devirde vitesi ayırabileceğinizi bulabilirsiniz.

Daha sonra yapmanız gereken vitesi geçirebileceğiniz doğru devri bulmak, başta bulmak zor olabilir bu yüzden ufak ufak gaz pedalına basarak doğru devri bulana kadar denemelisiniz.

2-3 kere yaptıktan sonra zaten oldukça kolay gelmeye başlayacak. Yalnız şimdiden uyarayım şanzımanı elinize alabilirsiniz.
Alışkanlık yapan illetlerden biri olan konu. Çok alışınca da insan bırakmak istemiyor. Dikkatli olmakta fayda var.
İlk olarak denemem mecburiyetten olmuştu. O günden sonra gerçekten araba kullandığımı anlamıştım. Dağın başında bir yerde debriyaj telim koptu. Gecenin yarısıydı üstelik. Şehire inmem ve üstüne diğer gün o halde sanayiye götürmem gerekiyordu. Babamı aradığımda acı gerçek yüzüme vurdu. "O araba debriyajsız da vites geçer hadi bakalım dolanıyosun ortalıkta ralli yapıcam yarışıcam diye görelim hünerlerini" demesi üzerine lan ben bunu çift kavrama gibi bile sürerim gazına geldim. Durduğu yerde 1e geçmiyor fakat 2ye geçiyordu. 2.viteste arabayı vurdurarak çalıştırdım ve doğru noktayı bulmak için vitesle oynarken azcık gazı da tokatladım. Bir de ne göreyim, dsg falan halt etmiş. Bir güzel geçiyor yerine vites aman yarabbi. Üstüne 4e falan taktım baya debriyajsız gidiyoruz. Bir de camlarımız sonuna kadar açık önümüze geçmeye kalkana el kol yordamı ile bağırıp çağırıyoruz. Debriyaj yok çekilin, çekilin duramıyoruz sesini duyan kaçıyor. Fakat arabada arkadaşım var, çocuğu yolda bırakmam lazım ama arabayı durduramam. Tekrar o iğrenç aküye yüklenen iğrenç vurdurma olayına giremem. Dominic toretto gibi atlamak zorunda kaldı çocuk ama nasıl gülüyoruz. Gecenin bilmem kaçında gülme seslerimiz yankılanıyor. Siteye geldim sitede de maşallah iğne deliğinde araba park ediyoruz. Onu da atlatıp 2 gün arabayı öyle sürdüm. 2. günde götürdüm sanayiye. Sonrasında tekrar debriyajla kullanmak nasıl ağrıma gidiyor anlatamam. İnsanoğlu işte rahata çabuk alışıyor.

Olur ya bir gün başınıza gelirse korkmayın. Bu meretlerin hepsi debriyajsız da geçiyor rahat olun :)
ne kadar kolay geçerse geçsin dişlilerin ırzına geçilen uygulama.
daha 12 yaşındayken amcamın beni uyardığı durumdu.

motor kapalıyken arabada oynuyordum ve vitesi geçirmeye çalışmıştım. amcam da debriyaj diye garip bir yaratıktan bahsetmişti. buna basmazsan vitesi geçiremezsin demişti. hatta bunu o kadar sert söylemişti ki her şeyden çok bu bilginin doğruluğuna inandım çocukken. uzun bir süre böyle gitti. ama işte yine çocukluk ve merak bir o kadar ağır bastığı için bir gün o yokken denemiştim, kolayca geçmişti. sonra bir daha denemiştim. bir daha, bir daha. hepsinde takır takır geçiyordu. gidip amcama söylediğinde motor kapalıyken geçer, motor çalışırken geçmez demişti. hayatımın ikinci şoku.
işte o günden araba kullanmayı öğrendiğim güne kadar bu bilginin de doğruluğundan şüphe etmemiştim. ta ki yanlışlıkla geçirdiğim gün öğrenene kadar. ama kullanmıyorum tabii, dişlileri paramparça ediyor.

yoksa amcamın arabasının vites kutusu benden sonra boş yere değişmiş olamaz öyle değil mi?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri