1883 ile 1932 yılları arasında üretim yapan fransız otomobil üreticisi. kurucuları jules albert de dion, georges bouton ve üvey kardeşi charles trepardoux'dur.

hikayeleri de dion'un 1881 yılında bir oyuncak dükkanının camında gördüğü lokomotif ile başlar. dükkana giren dion, mühendis olan bouton ve trepardoux kardeşlerden bir tane daha yapmasını ister. çalışmalarına devam eden ekip 1883 yılında ilk buharlı araçlarını yapar. 1887 yılında bir otomobil dergisinin düzenlediği yarışta birinci gelip büyük sükse yapınca isimlerini duyururlar.

1889 yılında ekip içten yanmalı motorlara geçiş yapar ancak birkaç yıl sonra trepardoux ortaklıktan ayrılır ve şirketin ismi de dion, bouton et compagnie olur. bouton bu dönemde mühendislik işini tek başına üstlenir. küçük hacimli ancak etkili motorlar üretir.

1898 yılında louis renault, de dion bouton motorları üzerlerinde oynamalar yaparak yeni bir araba geliştirir. renault'nun doğuşu bir nevi dion-bouton markası sayesinde olur. çünkü 1900 yılında marka dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri konumundadır.

birinci dünya savaşı sonrası güzel motorlar üretmeye devam etmelerine karşın popülaritelerini yitirmeye başlarlar. daha çok motor tedarikçisi olarak iş görmeye devam ederler. lakin giderek düşen satışlar neticesinde 1932 yılında üretimi durdurmak zorunda kalırlar.
klasik zengin sermayeder ve fakir ama yetenekli mühendis ikilisinden doğan marka.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri