avustralyalı formula 1 pilotu.

2005 – 2009 yılları arasında sırasıyla, formula ford, formula bmw, formula renault, formula 3 ve formula renault 3.5 serisi’nde yarıştı.

2009’da british formula 3 şampiyonası’ndaki şampiyonluğuyla sükse yapan ricciardo, 2010 yılında formula 1’e test pilotu olarak giriş yaptı. 2011’de scuderia toro rosso’nun deneme pilotu olarak yarışırken, bir yandan da hrt formula 1 team ile ilk kez piste çıktı.

2014’te avustralyalı pilot max webber’in emekliliğini açıklamasının ardından onun yerine infiniti red bull racing’e transfer oldu ve ilk sezonunu pilotlar sıralamasında 3. bitirdi.
red bull'un piyasaya kazandırdığı yeteneklerden biri.
bu yıl patlama yapan f1 pilotu. henüz podyum görememiş olabilir ama bu seviyeyi bu kadar rahat kaldırması bile başlı başına bir mucize. tahminimce red bull kendisini memnun edecek kadar parayı vererek bırakmak istemeyecektir. ricciardo'nun da gideceğini sanmıyorum zaten. ferrari mercedes ikilisine sıçramak için daha çok yolu var.
şerefli dördüncülüklerin adamı.
bu sezon koşulan 3 yarışta da 4. oldu adam, tam bir istikrar abidesi.
(bkz: 2016 avustralya grand prix)
(bkz: 2016 bahreyn grand prix)
(bkz: 2016 çin grand prix)
formula 1 yarışlarında pilotun araç ile uyumu ve şansın önemini bir kez daha bizlere göstermiş pilot. 2014 sezonunda 4 şampiyonluğu bulunan sebastian vettel'i, araç ile harika uyumu ve mekanik açıdan dayanıklı araca sahip olması vettel'i yenmesinde çok etkili olmuştu. ama 2015 yılında işler biraz tersine dönünce daha formula 1 deki ikinci yılındaki daniil kvyat'a puan anlamında mağlup olması bir önceki yıl başarısını biraz olsun gölgelemiştir.

formula 1 yarışlarında sonuçların önemi çok fazladır. yıllar sonra herkes ricciardo'nun podyuma çıkma şansı varken yarış dışı kaldığını değil kvyat'a klasmanda mağlup olmasını hatırlayacaktır.
genelde gülümser bu arkadaş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri