1890 yılında stuttgart'ta kurulmuş olup otomotiv, motor ve motor parçaları ile üreten alman markası. mercedes'in babası karl friedrich benz'in katkılarıyla gottlieb daimler ve wilhelm maybach tarafından kurulmuştur.

grubun mevcut sahibi olduğu markalar arasında mercedes-benz, smart, mitsubishigibi üreticiler bulunmaktadır.

tarihçesini incelersek, kurucu ikili öldükten sonra benz tarafından 1926 yılında kanatları altına alınan ve tekrar hayata döndürülen şirket, daimler-benz ag ismi altında 1998 yılına kadar faaliyete devam etmiştir. uzun yıllar mercedes arabalarının üretimini yapan firma, aslında daimler-benz'dir. marka adı bilinirliği nedeniyle çoğu yerde mercedes-benz olarak üretimini sürdürmüştür. 1926 yılındaki birleşme esnasında mercedes-benz, daimler-benz'in sadece alt markalarından birini oluşturmuştur.

1998 yılında daimler grubu, chrysler'i satın alarak büyük bir adım atmış gibi gözükse de büyük bir hata olarak kabul edilmiştir. sektördeki en büyük birleşmelerden biri olarak gösterilen bu evlilik, alman ve amerikan kültür farklılıkları nedeniyle fiyaskoya dönüşmüştür. o yıllarda büyük bir borç batağı içinde bulunan chrysler firması, tüm yükünü daimler'e bırakmıştır.

amerikan pazarında aradığını bulamayarak ucuz malzemeye yönelen şirket, böylece mercedes'in adını da lekelemeye başlamıştır. chrysler evliliği başlarına büyük sorunlar açınca, amerikan markasını elden çıkartmış ve sade bir şekilde daimler ag ismini almışlardır.
tümünü gör
ilgili galeri