1890 yılında stuttgart'ta kurulmuş olup otomotiv, motor ve motor parçaları ile üreten alman markası. mercedes'in babası karl friedrich benz'in katkılarıyla gottlieb daimler ve wilhelm maybach tarafından kurulmuştur.

grubun mevcut sahibi olduğu markalar arasında mercedes-benz, smart, mitsubishigibi üreticiler bulunmaktadır.

tarihçesini incelersek, kurucu ikili öldükten sonra benz tarafından 1926 yılında kanatları altına alınan ve tekrar hayata döndürülen şirket, daimler-benz ag ismi altında 1998 yılına kadar faaliyete devam etmiştir. uzun yıllar mercedes arabalarının üretimini yapan firma, aslında daimler-benz'dir. marka adı bilinirliği nedeniyle çoğu yerde mercedes-benz olarak üretimini sürdürmüştür. 1926 yılındaki birleşme esnasında mercedes-benz, daimler-benz'in sadece alt markalarından birini oluşturmuştur.

1998 yılında daimler grubu, chrysler'i satın alarak büyük bir adım atmış gibi gözükse de büyük bir hata olarak kabul edilmiştir. sektördeki en büyük birleşmelerden biri olarak gösterilen bu evlilik, alman ve amerikan kültür farklılıkları nedeniyle fiyaskoya dönüşmüştür. o yıllarda büyük bir borç batağı içinde bulunan chrysler firması, tüm yükünü daimler'e bırakmıştır.

amerikan pazarında aradığını bulamayarak ucuz malzemeye yönelen şirket, böylece mercedes'in adını da lekelemeye başlamıştır. chrysler evliliği başlarına büyük sorunlar açınca, amerikan markasını elden çıkartmış ve sade bir şekilde daimler ag ismini almışlardır.
2007 yılında 272.382 çalışanı bulunan otomobil üreticisi.

Yaklaşık 100 milyar euro da ciro yapmıştır. Chrysler elinde patlamasaydı çok büyük işler yapabilirlerdi.
türkiye pazarındaki potansiyelin ağızlarını sulandırdığı grup. yönetim kurulu başkanı dieter zetsche'ye göre ülkemizde 2 milyonluk bir potansiyel varmış ve geçen sene sadece 730 bin tane satılmış. yer gök araba zaten 2 milyon arabayı neremize sığdırıcaz yahu.

kaynak
uzakdoğudaki özellikle çin pazarındaki planları yakın vadede suya düşünce farklı bölgelere kayan marka. iran, türkiye gibi ülkeler bu aralar revaçta. ancak bizde o kadar potansiyel yok ki, zengin olan kısım küçük bir azınlık diğer kısım kan ağlıyor. zenginler üçer dörder tane mi alacak.
başkanı dieter zetsche'nin, “türkiye’de geçen yıl 730 bin otomobil satıldı. bu rakam ülke potansiyelinin çok altında” diyerek bu taraflara göz kırptığı otomotiv firmasıdır.
amerika birleşik devletleri adalet bakanlığı'nın isteği üzerine, araçlarındaki emisyon seviyesi hakkında iç soruşturma başlatan firma.
Çok yakın zamanda adı emisyon skandalına karışacak olan marka.
Bir şey çıkması durumunda direkt olarak mercedes'i zan altında bırakacak olan otomobil üreticisi.
otomobil lastikleri için sulu soğutma sisteminin patentini alan marka.
çalışma prensibi ise şu:
-sensörler lastik ısısını kontrol eder ve belli bir sınırın üzerine çıkarsa
-çok ısınan lastikleri bir depoda tutulacak su ile soğutur.
tesla'ya rakip olacak elektrikli markayı üretmeye talip ve kararlı firma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri