Bu ara sözlüğümüzde karşılaştırma furyası varken bir tane de benden gelsin istedim. Malum havalar çok soğuk ve araba dahi olsa bot giymek zorunda kalınıyor bazen. Bugün tabanı devasa bir kar botu ile manuel araç kullandım bana çok keyfsiz ve güvensiz geldi. Bana kalırsa terlikle kullanmak daha kolay ama onda da takılma derdi var. Yazarların görüşlerini merak ettiğim konuyu açıklayan başlıktır.
3 yıldır kışın, silahlı kuvvetlerin kullandığı postallardan giyiyorum. Haftada 2-3 kez kullandığım manuel vitesli arabaya bindiğimde, sağ koltuğun altında duran araba ayakkabılarım ile değiştiriyorum. tabanı yumuşak hafif bir spor ayakkabı. Çıkarması giymesi dar alanda zor oluyor ama, özellikle hissiz bir manuel viteste, debriyajı hissetmek, kış ayakkabıları ile bana zor geliyor. Yazın uzun yola giderken arabayı çıplak ayakla kullanmayı seven biri olarak, oyumu hafiflikten yana kullanıyorum.
Uzun zamandır kalın botla araç kullandığım içim bu konuda yazmak istediğim başlıktır. Kalın botların altı tırtıklı olduğundan dolayı, benim gibi pedalları metal ve ayağınız kaymasın diye üzerinde birtakım plastik kayma önleyici parçalara yer verilen bir otomobil kullanıyorsanız çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira o plastik parçalar botun taban kısmına takılabiliyor ve ayağınızı istediğiniz gibi pedaldan çekemeyebiliyorsunuz. Eğer uzun bir mesafe gidecekseniz ince, daha rahat bir ayakkabı tercih edin. Hatta bunu aracınızda bulundurun. Benim günlük mesafem çok kısa (günlük 12 km) ve şehir içi.

Hee uzun süre pratik yapınca buna alışıyorsunuz elbette ama yeni başlayanlar için dikkatli olmaları gereken bir durum bu. Terlik giymediğim için bununla ilgili bir şey yazamadım.
Kalın tabanlı botların pedal commander etkisi vardır. Gaza az bastığınızı sanarsınız ama sandığınızdan çok bastığınız için bir nevi pedal commander etkisi yapar. Sıkışık trafikte tehlikelidir. Tehlikenin ötesinde ani gaz fren yapmak durumunda kaldığınızdan daha çok yakarsınız.

Terlikle hayatta kullanmayı beceremediğimden arabada spor ayakkabı bulundurduğum durumdur.
özellikle manuel vites ise botun kaybedeceği versus. kuvvetle muhtemel vites dişlilerinden duyulacak "hurç" şeklinde sesler ve sert frenajlar o kötü yüzünü gösterebilir.

terliği birkaç santim ileri ittirip topuğu paspasa dayadıktan sonra herhangi bir problem olmayacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir