1993 yılında resmen kurulmasına rağmen kökenleri 1928 yılına kadar dayanan hollandalı kamyon üretimi yapan marka.

tatra'nın %20 hissesine sahip olup, paccar grubunun bir üyesidir. kamyon ve ağır ticari araçların üretiminde uzmanlaşırlarken yıllar içerisinde birçok otomobil projesinde de yer almıştır. sıradışı tasarımlara sahip güçlü arabalarla arz-ı endam etse de bu sektör üzerine fazla gitmemiş ve devasa tırlar ile kamyonlara ağırlık vermiştir.
otobüs üretimi de yapan marka. van (d)oornes (a)utomobil(f)abrieken'in kısaltmasıdır.

ikonik bir yüze sahip araçlara sahiptirler. uzun yıllar o şaşkın surat ifadesiyle birçok kamyon ürettiler ancak yeni nesillerinde bu ifade kayıplara karıştı.
dünyanın ilk cvt şanzımanlı otomobillerini geliştiren, 1970 yılında philips ve jonckheere ortaklığıyla stirling motorlu turistik otobüs prototipi(*) yapan, 1984 ve 1985 dakar rallisine çift kafalı, çift turbo 3300 kamyonuyla katılan Hollandalı ağır vasıta devi.

bugün kenworth ve peterbilt ile birlikte paccar ailesinin Avrupa ayağını oluşturup pek çok otobüs ve özel hizmet kamyon üreticisine şasi, motor ve komple kupa tedarikini ve bunların her türlü mühendislik hizmetlerini yapıyorlar. kupaların cad dosyalarını paylaşabilecek kadar kendilerinden eminler.

pilsan'ın, 6x4 AS2600 modeli üzerine yaptığı kupası sarı renk, lassa lastik-ispit jant tekerlekli damperli-mikser ve hatta araç taşıyıcı kamyonları vardı 15 yıl kadar önce. çocuk halimle Migros'un müdavimi olma sebebimdi.

(*)otomatik vitesli bu prototip vip otobüsün şasisi daf tarafından, 165 ps güç üreten ve her biri tek rhombik pistona sahip dört silindirli 4.235 stirling motoru Philips tarafından, karoserisi de jonckheere tarafından imal edilmişti. motorun ısı eşanjörü otobüsün tavanına konulmuştu, ancak stirling motoru, çalışma maddesi hava olan içten yanmalı motorlar gibi değişken devirlerde çalışmaya ayak uyduramadığı ve ilk çalıştırma süreci çok zahmetli olduğu için bir süre sonra stirling motoru jeneratör olarak kullanılmak üzere sökülmüş, yerine 6 silindirli bir daf dizel motoru monte edilmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri