2014 modelini istanbul edirne arasında kullandım. Yol bozukluklarını pek hissettirmiyor bu açıdan konforlu aslında. Ama tabi bunun dışında konfor öğesi olarak sayabileceğim bir şey yok. Yeni kasasında kalite artmış , araç dışarıdan büyümüş fakat içerideki yaşam alanı bir önceki nesline göre küçülmüş. Sonuç olarak dacia'nın en alınabilir modeli.
Ucuz olduğu için Türkiye'de çok talep gören ama bir o kadar da malzeme kalitesi,güvenlik,sürüş dinamiği açısından rezalet denilebilecek düzeyde olan arabadır.
4 tekerleği var, 1 direksiyonu var. Koltuğu var gibi, yani bir şeyin üzerine oturuyorsun ama koltuk demek için 1000 şahit gerekiyor. Özetle, kalite diye bir şey yok. Motoru hatrına alınır yine de, acımadan binilir.
karadeniz de öğrenciyken hem köylüler hem taksiler bol bol kullanıyordu. hem ucuz hem piyasası var hem de parçası bol. Merkezi yerleşim dışındaki yerlerde çok güzel iş görüyor. tam fiyat performans arabası.
ilk çıkan solenzo modelini hatırlıyorum adamların geldiği duruma bakıyorum 15-20 yılda.
Bu araçla kampa doğaya çıkan soft offroad a giren tonla insan var. yani ülke şartlarına bakınca ben güzel yeterli diyip kaçıyorum. milyonluk çoğu suv den daha çok araziye giriyor.

  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri