Bildigimiz gibi uzak dogu pazarinda da vergilendirme motor hacmine gore yapiliyor. Ureticiler de amiral gemisi olan arabalarina sacma sapan motorlar koymak yerine hali hazirda 4 silindirli motora sahip bir alt segment arabalarin long versiyonunu uretiyorlar. Bmw bunu 3, 5 serisinde ve hatta x1 serisinde uyguladi. Audi ve mercedes gibi bircok marka da bu trendi devam ettiyor. Turkiye'de ise yakinda 1.0 litre motorlu f segmenti arabalar satisa cikacak neredeyse. Bana gore Turkiye'de de uygulanmasi gereken uygulamadir.
Insanlar genellikle o kadar para veriyorum lan ben sureyim bari ne soforu dedikleri icin olusan durumdur. 520Li geldi satilmadi hemen hemen hic
Daha hali hazırda olan sw kasalar bile satılmıyor ki L versiyonlar gelsin.
Toplum genelindeki oluşan algıdan dolayı bu tarz araçlar satmamaktadır.Örnek Bmw 5'in Avrupa ülkerinde SW'ları sedanları gibi satılırken TR'de ise ''Abi o ne ya cenaze aracı gibi'' sözleriyle karşılaşıyorsunuz çokta yaşadığımız durum açıkcası alışık değiliz toplum olarak :)
biz türklere satamayacak olmalarından kaynaklanan durum. hali hazırda tüm otomobiller dünya para, bir de long'u ile uğraşmazlar, uğraşsalar da satamazlar.
Bunun bir numaralı sebebi ekonomiktir tabii ki ancak otomobillerin pahalı olmasından çok kafa yapısı kaynaklı şoför isteği ile ilgilidir. Bizim ülkemizde Long Wheel Base dendiği zaman akla direk olarak şoförlü otomobil gelmektedir. Ancak ülkemizde bu olay ciddi maliyetlidir. Bakmayın siz her boktan şirketin müdürüne bir şoför tahsis etmesine, kendine özel olarak bu hizmeti kullanacak adamın ayda en az 4-5 kağıt masrafı oluyor. Benim yakın bir abim sırf şoföre son model Bmw 750xd Excutive model aracını bırakamadığı için adama bir doblo aldı. Düşünün adam 7 serisi Bmw sırf şoförün yaşadığı yerde kalmasın diye adama bir araba almak zorunda kaldı. Kendisine haksız diyemeyiz sanırım çünkü böyle araçların, şoförlerin yaşadığı nispeten düşük gelirli mahallelerde kalması zor. İşin özeti şudur ki, bizim ülkemizde lwb araçların satılması için kişilerin bu araçları kendilerinin kullanabileceğine dair inancı olmalıdır.
D ve E segmenti neyse de F segmenti long satılmıyor demeyin olm,Allah çarpar yemin ediyorum
Lwb araçların yarısının alıcısı belli zaten :d
bunlar da ilginizi çekebilir