büyük aile arabası anlamına gelen üst orta sınıf otomobil. lüks sedanlara ilk adım. bu sınıfı tercih edenler, daha çok, konfor peşindedir.

(bkz: volkswagen passat)
(bkz: renault laguna)
(bkz: toyota avensis)
(bkz: ford mondeo)
(bkz: honda accord)
(bkz: bmw 3 serisi)
(bkz: mercedes c serisi)
Sanırsın dünya savaşı oluyor! Hale bak
bmw 3 ve mercedes c serileri c segment otomobillerdir. Almanların volkswagen dışında d segmenti otomobili bulunmamaktadır.

Mercedes c serisi ve bmw 3 serisinin içinde olmadığı grup. Türkiye'de kendileri d segmenti gibi satılmaktalar ama aslında c segmenti otomobiller. Şimdi anladınız mı neden çok para isteniyor dediğimizi?
Yukarıdaki iki giride bahsedilen araçlar compact executive car, large family car yada mid size sedan olarak adlandırılır. Doğruluğu güvenilen kaynaklarda bu araçların isimlerini D segmenti altında zaten görürsünüz. Buraya yazılan bilgilerin doğruluğu konusunda yazar arkadaşları daha titiz davranmaya davet ediyorum. Eğer ülkemizdeki otomobil kültürünün düşüklüğünden yakınıyorsak, sözlüğün bize katkı bilgi kaynağı olması için çaba sarf ediyorsak bu tür konularda da küçük de olsa araştırmakdan kaçırılmaması gerektiği düşüncesindeyim.

Dipnot: Bu giri bahsedilen giriler düzenlendiğinde yada imha edildiğinde kendini imha edecektir.
Çirkin otomobilin bulunmadığı zenginlik alt sınırını çizen segment.
Kadınların crossover'dan sonra en çok tercih ettikleri araç herhalde(?).Anlamadığım, ablacığım ilk arabanı almışsın, biraz tecrübe edindikten sonra alsanıza şu yayla gibi araçları. Hem kendiniz zorlanıyorsunuz hem de bazılarınız park edeceğim derken trafiğin canına okuyorsunuz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri