Nissan servisinde yapımı için 20.000 lira istenen parçadır.
Japonların ısrarla DSG karşısında sundukları şanzımandır. Haklı da olabilirler. Çünkü üretimi basit ve ucuzdur. DSG gibi kompleks değildir.
Scooter'lar bu tip bir aktarmaya sahiptir.
Gaza ne kadar basarsan o kadar hızlanırsın! Bu sebeple tam gazda giderken devir sesinin artmasına neden olup şikayetlere yol açar!
sürekli değişken oranlı şanzıman
Ortada bir dişlinin olmadığı çevrim oranın sürekli değişken olduğu şanzıman türüdür . Metal bir kayış , iç yüzeyleri konik olan kasnaklar arasında bulunur ve çevrim oranı değişir böylece . Dişli olmadığı için vites geçişleri sırasında bir sarsıntı hissedilmez ayrıca elektrikli motor gibi devir ve hız artıyor genelde tork sabit kalıyor .

Düşük hızlarda çıkış kasnağı büyük olur böylece yüksek tork düşük hız , yüksek hızlarda da çıkış kasnağı küçük olur .

Audi A6 : www.youtube.com/watch?v=TmHERQ_i12U

www.youtube.com/watch?v=uCEvBGT8twM

www.youtube.com/watch?v=c47caRqbbnE
mitsubishi'nin 82.436 otomobilini geri çağırmasına sebep olan şanzıman. yazılanlara göre gaz tepkisine geç cevap vermesine neden olan bir sinyal bozukluğundan dolayı bu geri çağırma yapılmış.
artık otomobillere takmayın dediğim şanzımandır.
sürekli değişken oranlı şanzıman, bu sistem dünyada ilk defa bugünkü kamyon, otobüs üreticisi daf'ın küçük binek otomobillerine (daffodil, daf 44, 55, 66) uygulanmış sonrasında yaygınlaşmıştır.

Süleyman demirel üniversitesi otomotiv mühendisliği bölümünden iki öğrenci bitirme projesi olarak kayışın gerginliğini artırmadan kasnakların çapını motorun çıkış torkuna göre ayarlayan bir cvt prototipi yapıp comvex 2016'da sergilediler. prototipin analiz çalışmaları devam ediyor.
Renault Megane'da kullandığım şanzıman. Şehir içi sakin kullanımda rahat ve sıkıntısızdır. Uzun yoldada sizi üzmez.
Ama "vites dediğin takır takır geçecek" diyenlere göre değildir. Leon'da kullandığım dsg ile karşılaştırdığımda ise dsg'nin bizim gibi arabacılar için bi tık daha zevk verdiğini söyleyebilirim. Ama manuel varken ikisinide tercih etmem orası ayrı tabi.
Hiç sevemediğim şanzımandır kendileri. Otomobil değilde scooter dersin ve doğru dersin çünkü scooter şanzımanıdır kendisi. Kademesizdir kısacası. Alışılmış vites kutusu veya debriyaj yoktur bu sistemde.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri