Honda'nın 1971'de uygulamaya koyduğu ve bir rivayete göre civic modelinin ismine ilham veren bir yakıt hava karışımı kullanım tekniği.

cvcc sisteminin amacı güç bandında herhangi bir değişiklik yapmadan ve katalitik çevirici kullanmadan yakıt tüketimini ve egzoz emisyon değerlerini düşürmektir.

bunun için soichiro başkan önderliğinde honda mühendisleri, endirekt dizel motorda olduğu gibi iki ayrı yanma odası tasarladı ve bujiyi küçük yanma odasının oraya konumlandırdı.

karbüratörde ve tek nokta enjeksiyonda çalışabilen bu yakıt hava işleme tekniğiyle yakıt hava karışımı sıkıştırma evresinde iki ayrı yanma odası içerisinde türbülans yaparak sıkışıyor ve bujinin çakmasıyla küçük odacıkta başlayan iş evresi tüm yanma odasına yayılıyor. bu olay motor kısmi yükteyken gerçekleşiyor tabii ki.

türbülanslı sıkışma sonucunda bujinin bulunduğu yanma odacığında yakıt hava karışımı stokiyometrik oranda iken (14.7:1), ana yanma odasındaki karışım daha fakir oluyor.

stokiyometrik karışımın bujiye yakın yerde yanması nedeniyle öncelikle hidrokarbon, karbonmonoksit, karbondioksit ve yanma sonu sıcaklığı düşük kaldığı için de azotoksit emisyonlarında gözle görülür bir düşüş sağlanıyor cvcc sistemiyle.

general motors yetkilileri bu cvcc sistemiyle dalga geçince, soichiro başkan fıttırıyor tabi. kalkıyor Japonya'ya 350 fındık motorlu bir chevrolet impala getirtiyor, orada 350 fındık motora özgü bir cvcc kafa tasarlıyor ve aracı Amerika'ya bu şekilde geri göndererek Çevre Koruma Ajansı'na test ettiriyor. sonuçlar ise standart motorlu Impala ve katalitik çeviricili ford galaxie 500'e göre çok daha düşük çıkıyor. görselde ve aşağıdaki bağlantısını verdiğim pdf'te detayları görülebilir:

CVCC Sistemine Sahip 350CID Chevrolet Impala'nın Değerlendirme Sonuçları (Ekim 1973)

bugün cvcc çalışma mantığı, yerini emme manifoldundaki ek klapeyle kısmi yükte kademeli dolgu oluşturan fsi sistemine devretmiş durumdadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri