Uygun şartlar oluştuğunda(araç viteste iken gaza basılmadığı, ilaveten motor sıcaklığı ve devrinin uygun olduğu durumlarda) aracın yakıt tüketimini sıfıra indiren sistem.
Yakıt püskürtme sistemi olan motorlarda kullanılan teknoloji. Motor tahrik vermediği zamanlarda gereksiz yakıt tüketmesini engelleyerek tasarruf sağlar.

Karbüratörlü motorlarda yakıt-hava karışımı aşırı besleme veya atmosferik emiş gücüne bağlı olarak yanma odasına gider ve yanma gerçekleşirdi. Motora gaz vermeden gidebildiğiniz yollarda ise motor bağlı olduğu vitese göre lastiklerin verdiği kuvvetle devir çevirmeye devam ederdi. Bu sırada motorun emişi hala devam ettiği için bulunduğu devirle orantılı olarak yakıt tüketmeye devam ederdi. Hatta yokuş aşağı araba az yaksın diye boşa alma alışkanlığı buradan kaynaklanır.

Cut off sayesinde ecu gaz pedalının konumu ve motorun üzerindeki yükü (aracın eğimi de olabilir emin değilim) kontrol ederek enjektörlere giden yakıtı keser.

Dipnot: bu özellik 1000-2000 devir altında devre dışı kalabiyor, yani yokuşları düşük viteste inmenizde fayda var.
bildiğim kadarıyla 1994 yılı ikinci yarısından itibaren tofaş grubu araçlarda bulunan özelliktir.(Kaynak: katalog) Ama daha öncesinde economizer(econ) göstergesi ile durumu bize her an gösteren lada samaralarda da bulunur.
bunlar da ilginizi çekebilir