Kör bir vatandaş tarafınca 1980'lerde üretilmiş olan teknolojidir.
Bu teknoloji; arabanızı belli bir hıza sabitleyip gaza basmadan o hızda gitmenizi sağlar.
Avukatı ile yolda giderken aklına gelmiş bu abimizin, avukatı konuşurken yavaşlıyor - dinlerken ise hızlanıyormuş. Bunu aynı hızda götürebilmek adına bu teknolojiyi geliştirmiş.
Eski arabalarda standart olarak sunulup, günümüzde opsiyon olmuş bir diğer teknolojidir.
Yakında arabalarda direksiyon falan opsiyon olursa şaşırmayın. Bunun dışında uzun yolda, radar olan yollarda çok faydalıdır. Yakıt tüketimi için de önemlidir, siz hep aynı oranda gaz veremeyeceğiniz için hızlanıp yakıt tüketimini arttırabilirsiniz. Adaptif Cruise Control olan yenileri çıkmıştır.
Alfa Romeo 166 ve 156 Distinctive modelinde standart olan donanımdır. Uzun yolda acaip işe yarar. bağlarsınız 120km/s, oh, gelsin geçsin bitsin yollar.
ülkemizde ps3 oynuyormuş hissi yaratan hede. sabit gitmek imkansız neredeyse, sürekli + - tuşları ile hızlanıp yavaşlamak zorunda kalıyorum çünkü hız limitlerini kimse dikkate almıyor.
uzun yolda nefis olan donanımdır. Ayağın sabit kalmasından kaynaklı oluşan üst bağlardaki gerilme,kasılma durumu ortadan kalkar. Bir sonraki aracımda olmazsa olmaz dediğim donanımlardan biridir.
Yukaridaki mesaja katiliyorum . 9-10 saatlik ( molalarla ) surusten sonra arabadan indiginizde bile gaza basiyor gibi yapiyorsunuz dayanilmaz bir agrisi oluyor ayakkabi da cok sıkı baglanmis ise off off
hele birde aracınız otomatikse tadından yenmeyen teknoloji.
diyelim ki 90km/saatle giderken kırmızıda durdunuz ve diyelim ki hız sabitlemeniz 20 km/saat de devreye giriyor. normal gaz pedalıyla 20 ye kadar çıkıp sabitlemeyi devreye sokarsınız, hoop o sizi 90 a çıkarır. negzel..
Sahip olmadığım ama olanları kıskandıgim hededir kendileri. Ama duyduğum kadarıyla rampalarda kullanmak yakıt tüketimini arttırıyormus.
Kesinlikle çok faydalı özellikle uzun yolda ol massa olmaz bir donanımdır.Ancak arkadaşımızın da dediği gibi hız limitlerini önemsemeyen sürücüler nedeni bomboş olmayan yollarda sürekli devreden çıkarma ihtiyacı duyulup amacından sapar..Halbuki herkes hız limitlerine uygun hareket etse müthiş derecede yakıt tasarrufu sağlamak mümkün.Çünkü yokuş aşağı yokuş yukarı virajlar gibi değişken yol koşullarında ayak ile ayarlamak bir süre sonra dengesizleşiyor ve amacından fazla hızlanma veya yavaşlama yapılabiliyor...

Dipnot: Bir üst paketinde Cruise olabilen bazı modellere sonradan kumanda aparatının takılarak sahip olunabilecek bir donanım bazı araçlarda da kumanda donanımı takılıp beyinden açmak gerekiyor.Eğer aracınızın bir üst donanım paketinde Cruise var ise bir araştırın derim..
Sürücünün sabit hızda giderken ayağını gaz pedalından çekmesine olanak sağlayan teknoloji.
Güzeldir, uzun yolcular için bulunmaz nimettir, dikkatli olunmazsa güzelliği kalmaz adamı öldürür.
Bunu açıp, mayışan uykusu gelen ve sonra bariyere sakız olan insanlar tanıyorum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri