Ne kadar saçma sapan araba var ise içerisinde bulunduğu segmenttir.
Suv alamayan kesime hitap eder, yerden yüksek olsun çamurdan olsun anlayışı hakimdir.
Yerden yüksek diye satılan ama aslında çok sert olan otomobiller topluluğu.
Sırf yerden yüksek diye itibar edip almayınız, önce kısa bir test sürüşü yapınız.
Otomobil dünyasına Nissan Qashqai ile girmiş bir konsepttir. Aslında Nissan'dan önce diğer markalar da bu sınıfta modeller ürettiler ama bunun ne olduğunu bilmiyorlardı. Nissan bu araçlara bir isim vererek sınıflandırdı ve bunun başarısının meyvelerini topluyor şu anda. Qashqai o kadar başarılı oldu ki hemen hemen tüm markalar Crossover sınıfında bir model ürettiler
10 yıllık mazisi dahi olmayan, Nissan keşfi olan segment.
Daha çok suv alacak parası olmayan kadınlara hitap eder.
Şehir içinde hem boyutu hem tarzıyla ezilip büzülmeyelim rahat park edelim ama cip olsuncuların segmenti. Çok başarılı ve adaptif modeller sürüldü piyasaya geçen yıllarda. Bir eşim ya da kızım olsa almayı düşünebileceğiöm segment ayrıca.
son günlerde ülkemizin piknik merakı ve yolların da kötü olması ile algının yayıldığı ve satışların arttığı araç sınıfıdır.
Türkiyede birdenbire bu kadar popüler olmasının nedeni vergi dilimidir. Hem jip görünümlü bir araca biniyorsunuz hem de 1.5 gibi bir vergi diliminde yer alıyorsunuz. Etiket kurbanı olan toplumumuzun tabii ki bunu alıp dağa bayıra çıkma niyeti yok. Deneyen var mıdır vardır tabi ama daha çok şehiriçinde de bana jipe biniyor gözüyle bakılsın amacı güden vatandaşlardır. Bunlar popüler olmasına neden olan etkenlerdir. Onun dışında hem yüksek bir araca bineyim hem geniş olsun hem de vergiden yırtayım makul fiyatlara dolanayım gezeyim gibi düşünceyle alınmaları gayet mantıklı ve doğru olan harekettir.
yaklaşık 10 sene önce ortaya çıkan segment. ilk olarak 40lı, 50li'li yıllarda benzer konspetler yapılmış olsa da günümüzdeki crossoverlara pek benzemiyordu.

şimdi ise rekabetin en üst düzey olduğu oldu sınıf halini aldı. hem suv gibi hem normal binek araç gibi. kemal sunal'ın kibar feyzo filminde şener şen'e faşist tarifi yaparken kullandığı sözler gibin. (bkz: swh)
nasıl bir sınıf olduysa station wagon, suv veya hatchback seven herkesin bir anda kaydığı segment. herkesin ihtiyacı buymuş da haberimiz yokmuş.
Tavsiye etmediğim segmenttir. C ya da b segmenti hatchback araçlarda kullanılan platformları kullanır ama ağırlık ve yükseklikleri nedeniyle c-b segmenti hatchback akrabaları gibi ne iyi viraj alabilir, ne daha iyi durabilir ne de onlar kadar düşük yakıt tüketebilir, sırf yükseklik için bu kadar önemli bileşenlerden vazgeçmeye gerek var mıdır diye düşündüğüm araç segmenti.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri