Yeni üretilmiş tüm otomobilleri belli başlı çarpışma simulasyonlarına sokarak puan veren testler bütünüdür. Video'lar izlenince aslında düşük hızlarda bile ne kadar tehlikeli olduğu çok rahat olarak görülür. Örnek ve çarpıcı bir test olarak Smart VS Mercedes S Class!
Türkiye'de sadece bu araba sağlam mı değil mi diye bakılan testtir.
Aslında işin mantığı 'testler 64km/h hızında yapılmakta olup, daha üst hızlarda o arabadan kolay kolay sağlam çıkamazsınız'dır. Tabii anlayana..
Yeni düzenlemeler ile bir çok arabanın 5 yıldıza ulaşamadığı testlerdir.
Artık bakılan şeyler karoserden çok teknolojik donanım.

- şerit takip asistanı
- yorgunluk bildirimi
- öndeki araçla arandaki mesafeyi koruyan zımbırtı
- şehir içinde otomatik fren sistemi vs.

Bu tarz donanımları sevmesem bile annem, eşim ve yaşlı bireyler için çok mühim olduğunu düşünüyorum.
Gelmiş geçmiş en yararlı testlerdir.
otomobil firmaları bu testler yüzünden kendini geliştirmek zorunda kalıyorlar.
her sene yenilenen kurallara da aynı şekilde uyabilmek için ar-ge yapıyorlar. arada sırada açıp video'larını izlemek lazım, kaza anında arabanın ne hale geldiğini görünce insan gaza daha tedbirli basıyor.
Avrupa'da en geçerlisi Euro Ncap tarafından yapılanı olan güvenlik testleri.
bu testten geçen arabaya tank gözüyle bakmak çok da yanlış olmayabilir ama yine de tank gözüyle bakıp da anlamsızca basmaya gerek yoktur.

çarpışma anında aracın önünün buruşması normaldir, hatta gereklidir, zira darbeyi kademeli olarak yavaşlatır size gelene kadar .ama ana iskeletin sağlam bir şekilde ayakta kalması gerekir. kimse çarpışma anında üstüne basılmış kola kutusu gibi olan arabaya binmek istemez öyle değil mi.
bunlar da ilginizi çekebilir