Londra'da 1958 yılında 2 adet Lotus firması çalışanı Mike Costin ve Keith Duckworth tarafından kurulmuş, yüksek performanslı içten yanmalı motorlar, aktarma organları ve elektronik parçalar, motorsporları üzerine çalışan firmadır.. Firmanın ismi kurucularının soyadlarından oluşmaktadır.. ("cos"tin ve duck"worth")

1958 yılında firma kurulduğunda duckworth lotus'tan ayrılmıştır ama costin, lotus ile olan sözleşmesi sebebiyle 1962'de "le mans'taki lotus skandalı"na kadar lotus'tan ayrılmamış ama işten sonraki özel zamanlarında cosworth'te çalışmıştır..

ilk olarak yaptıkları 1. nesil motorlar lotus takımına satıldıktan sonra formula junior için ürettikleri motorlarda çok güzel başarılar sağlamış ve Formula B'nin yaratılmasıyla daha önce üst kapaklarını ürettikleri Lotus Twincam adlı motorun baz alındığı 13. nesil motorlarının (MK. XII) bu oluşumda kullanılmasıyla büyük gelirler elde etmişlerdir..
ilk dizaynlarını yaptıkları üst kapak, 1964'te lotus'un SCA serisi (Ford Cortina'nın 116E kodlu motor bloğunun baz alındığı motor), SOHC motorları içindi.. bu motor 997cc'lik formula 2 araçları için kullanılan, gücü 115 ile 140 hp arasında bir motordu..
ardından bu motoru geliştirerek FVA adlı, aynı bloğu kullandıkları bu sefer çift egzantrikli (DOHC) ve 1498cc'lik 200-225 hp'lik motorlar yaptılar.. dizaynlarını Lotus'un o zamanki sahibi Colin Chapman'ın yardımıyla Ford'a sattıktan sonra, 1966 yılında Cosworth DFV (double four valve) isimli Formula 1 dünyasını yıllarca domine etmiş bir motorla ortaya çıktılar..
Formula 1 tarihinde Ferrari'nin ardından en çok yarış kazanmış motor tedarikçisi 176 galibiyetle Cosworth'dür..
Resmi sitesi
Sonraki dönemde Ford'un modifiyeli modellerine adını veren şirkettir. Escort Cosworth ve Sierra Cosworth'ü herhalde sevmeyen yoktur. 90'lı yıllarda Mercedes ile de ortaklık yapmış, 190 modeline özel bir seri hazırlamışlardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri