ilk olarak 1975 yılında amerika birleşik devletleri'nde ortaya atılan bir fikir olan corporate average fuel economy standartları, 1973 petrol krizi akabinde çıkmış bir olgudur. kısaltması cafe olan bu sistem, otomobil ve hafif ticari araçların yakıt ekonomisini geliştirmesi adına alınmış bir yasal sınırlamadır.

tr. kurumsal ortalama yakıt ekonomisi veya birleşik ortalama yakıt verimliliği.

kısaca üreticilerin sattığı araçların yakıt tüketimi ve karbondioksit salınım değerlerinin ağırlıklı ortalaması olarak tanımlanabilir.

bu düzenlemeler ilk olarak sadece otomobilleri kapsamak üzere 1978 yılında hayata geçirilmiştir. bir sonraki sene kapsamına hafif ticari araçları da almıştır. ağır ticari araçlar ile suvlar ise şimdilik bu standartlardan muaf tutulmuştur. düzenlemeler 2wd ve 4wd olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve gelecek planlaması yapılarak seviye seviye aşağıya çekilmesi üzerine ayarlanmıştır.

ilk etapta 1978-2011 arası standartları belirlenirken, 2012 yılındaki toplantıda 2025 yılına kadar olan skala karara bağlanmıştır. belirlenen sınırın üzerinde kalan araçların üretimi durumunda ise markalar hükümete her araç için ceza ödemek zorundadır.
tümünü gör
ilgili galeri