ilk olarak 1975 yılında amerika birleşik devletleri'nde ortaya atılan bir fikir olan corporate average fuel economy standartları, 1973 petrol krizi akabinde çıkmış bir olgudur. kısaltması cafe olan bu sistem, otomobil ve hafif ticari araçların yakıt ekonomisini geliştirmesi adına alınmış bir yasal sınırlamadır.

tr. kurumsal ortalama yakıt ekonomisi veya birleşik ortalama yakıt verimliliği.

kısaca üreticilerin sattığı araçların yakıt tüketimi ve karbondioksit salınım değerlerinin ağırlıklı ortalaması olarak tanımlanabilir.

bu düzenlemeler ilk olarak sadece otomobilleri kapsamak üzere 1978 yılında hayata geçirilmiştir. bir sonraki sene kapsamına hafif ticari araçları da almıştır. ağır ticari araçlar ile suvlar ise şimdilik bu standartlardan muaf tutulmuştur. düzenlemeler 2wd ve 4wd olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve gelecek planlaması yapılarak seviye seviye aşağıya çekilmesi üzerine ayarlanmıştır.

ilk etapta 1978-2011 arası standartları belirlenirken, 2012 yılındaki toplantıda 2025 yılına kadar olan skala karara bağlanmıştır. belirlenen sınırın üzerinde kalan araçların üretimi durumunda ise markalar hükümete her araç için ceza ödemek zorundadır.
(bkz: downsizing)
Küresel ısınma, hava kirliliği ve verimlilik konularında ABD'nin yaklaşımıdır.

Avrupa'da akarayakıt ve araçlar bireysel olarak vergilendirilir. Ülkenin kanunlarına göre her bir araç kendi yakıt tüketimine/co2 gaz salınımına/motor hacmine göre vergilendirilir. Benzer şekilde benzin de bu vergiden nasibini alır.

ABD daha çok otomobil ağırlıklı bir toplum olduğu için prensip olarak pahalı benzine karşıdır (zaten ABD için akaryakıt benzindir). Onun yerine ABD otomotiv şirketleri ile salınımları kısıtlama yolunu seçmiştir. Şirketler sattıkları araçların ortalama yakıt tüketimini belli bir seviye altında tutmak zorundadır.

Bu standartları şirketler genellikle genel tüketicilere çok sevdikleri SUVlerii, filo araçları olarak da küçük motorlu dandik araçları satarak karşılarlar.
aradan geçen 45 yılın ardından hala amerikada 5l motorlara biniyorlarsa pek te önemi olmadığını düşündüğüm fikirdir. benim fikrim (bkz: ayağını yorganına göre uzat)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri