COPO, yani Central Office Production Order'ın kısaltılmışı. Chevrolet'nin 60'lı yılların sonunda, Camaro'nun doğuşuyla birlikte özel üretim modelleri için verdiği isimdir.

Aslında olay markanın o yıllarda 400 cid. üzerinde bir hacimle yol otomobili üretmemesi üzerine başlıyor. Büyük blok V8'ler sadece Corvette'lere konulduğu için Camaro, Chevelle gibi modelleri tercih edenler bu keyiften mahrum kalıyorlar.

Sonra birileri çıkıp 'bu böyle olmaz, büyük blok hepimizin hakkı' diyor ve bayi çapında bir operasyon başlatılıyor. Öncelikle Yenko (Don Yenko liderliğinde), sonrasında Baldwin Motion, Dana, Berger, Nickey gibi isimler bu değişimi yapmaya başladılar.

Yaptıkları şey aslında Shelby'nin Ford'a yaptığının bir benzeriydi. Üreticinin sunmadığı opsiyon sen sun. Yani otomobili al, içerisine büyük blok V8'i (427, 7.0 lt) yerleştir, şanzımanı, süspansiyonu, egzozu, manifoldu, lastikleri, diferansiyeli değiştir ve gazla.

Bu iş için kullanılan L72 kodlu büyük blok V8 son derece güçlü, dayanıklı ve tamamen alüminyumdan üretildiği için tercih edilmişti.

İlk olarak 1967'de Yenko'nun kendi bayisinde motor değişimiyle başlayan bu trend, ardından giderek popüler hale geldi ve sonunda Chevrolet büyük bloklu otomobilleri bir opsiyon olarak sunmaya başladı ve buna COPO adını verdi. Kısacası 68 yılından itibaren Chevrolet'ye gidip 'ben Camaro'mu 427 ile istiyorum' dediğinizde bunu geri çevirmiyor, COPO programında siparişinizi alıyorlardı ama otomobilin hazırlanması yine fabrikada değil bayilerde gerçekleşiyordu.

Peki bir COPO Camaro ne kadar hızlıydı? Otomobiller satılmaya başlandığında beygir güçleri 450 bg olarak gösterilmişti ama gerçekler çok farklıydı. O yıllarda Amerika'da sigorta şirketleri ciddi analmda kullanıcıları zorluyordu ve motorun gücü yüksek olduğunda sigorta maliyetleri çok ama çok artıyordu. Bu yüzden maliyet çok artmasın diye motor gücü düşük gösterilirdi ve 450 bg 'makul' bir değer olarak lanse edilmişti.

COPO Camaro'yu dinamometrede ölçtüğünüzdeyse karşınıza 550 bg gibi rakamlar çıkardı. Yani aslında bir yarış otomobili satın alıyordunuz! COPO Camaro ve Chevelle'ler 0- 400 metre geçişlerini standart yol lastiğiyle 12 saniyeli değerlerde tamamlarlardı. Biraz daha pahalı slik lastiklerle bu değer kolaylıkla 11.5, 11.8 sn'lere inerdi. O yıllarda piyasadaki en hızlı standart Muscle Car'ların 13.0, 13.2 sn civarında 400 metre değerlerini göz önünde bulundurduğunuzda COPO'lar gerçekten anormal hızlı otomobillerdi.

Tabii üretim bayi bazında gerçekleştiği için adetler çok olmadı. COPO programında 67, 69 arasında toplam 1050 otomobil üretildi. Bunların 350 kadarı Yenko'ydu.

COPO programında sadece Camaro değil, Chevelle, Nova ve az sayıda Corvette üretilmiştir...

Günümüzde Chevrolet tekrar COPO'ları üretime başladı...
tümünü gör