sürekli değişken oranlı şanzıman. ks. cvt. manuel ve otomatik şanzıman çeşitlerinden çok farklı bir sisteme sahip transmisyon tipi. özellikle uzakdoğu ülkelerindeki honda, toyota ve nissan gibi otomobil üreticilerinin tercihidir. ayrıca bir dönem audi de bu sistemi almış ve biraz üzerinde oynama yaparak multitronic olarak piyasaya sürmüştür.

sistem kısaca şöyle işler, karşılıklı bakan iki konik kasnak çifti vardır ve aralarından itmeli blok çelik bir kayış geçer. motordan gelen gücü tahrik kasnağı, çıkış kasnağına -vites- iletir. kayar kasnak yapısına sahip olan kasnaklar ileri geri hareketlerle kayışı büyük veya küçük çaplarda dönmesini sağlar. bir nevi sonsuz kademeli diyebiliriz.

aslında yüksek tork değerlerinde çelik plakalı yapıya sahip kayış gücü kaldıramaz ve patlar, avantajı şehiriçi ve sakin kullanımda vites geçişi hissinin sıfıra inmesi -teorik olarak öyle birşey yok gibi-, sorunsuz çalışması ve yakıt ekonomisidir. audi bu çelik plakalı kayış yerine zincir kullanarak yüksek tork değerlerinde de sistemin çalışmış olmasını sağlasa da bir süre sonra bu sistemden vazgeçmiştir.

kısaca sistem kesintisiz güç aktarımını sağlar. normalde vites değiştirirken, debriyaj veya türevleriyle motordan gelen gücü dişlilerden koparıp bir başka dişliye aktarırız. cvt'de ise böyle bir olay olmadığından vites geçişlerinde bir sarsıntı da oluşmaz.
tümünü gör
ilgili galeri