BMW'nin cep telefonu ve internet vasıtasıyla aracınızı idare etmeye yarayan teknolojisi. Türkiyede akıllı acil servis ve teleservices hizmetleri yeni araçlarla ücretsiz veriliyor. Bu hizmet ile aracın dahili sim lartı aracılığıyla sosyal medya, e-posta, hava durumu ile ilgili uygulamalar idrive ile kullanılabiliyor. Şu anki fiyatı 1650 tl. Ayrıca remote adını verdikleri uzaktan erişim ile cep telefonu üzerinden klima ve kilit gibi fonksiyonlar yönetilebiliyor. Bunun için de ayrıca 250 tl hizmet bedeli var.
Bmw'nin her şeyi opsiyon olarak sunmalarına bir örnek. Bir çok otomobilinde spotfiy gibi programlardan müzik de çalınamıyor. Onun için de bu tarz bir opsiyona ihtiyacınız var.
Abimin kullandığı 4.20d cabrio araçta bulunan özellik. İlk aldığımız zaman arkadaşlara göstermek için onunla çıkmıştım ve 4 erkek üstü açık beyaz bir bmw'nin içinde kıro gibi yeşilköyü falan geziyorduk, aslında park yeri arıyorduk ama çok zor yer bulunduğu için aynı yerden birkaç kez geçmek zorunda kaldık tabi ve 4 erkek piyasa yapıyomuş algısı oluştu. Bir de üstüne abim evde bu connected drive programını yüklemiş karıştırıyor, biz yine aynı yerden geçerken evden korna çaldırdı abim bide üstüne selektör falan yaptırdı baya rezil olmuştuk. En sonda ekranda bi yazı çıktı, "nabıyonuz?".
araçtaki entegre sim kart sayesinde ücretsiz navigasyon kullanabildiğiniz teknoloji.
biraz daha geliştirmişler ve daha işlevsel hale getirmişler. detayları aynen alıntılıyorum:

--- spoiler ---
bmw süper hızlı internet sörfü için araç içi wi-fi erişim noktası kullanıyor. bu erişim noktası otomobilin içinde şifre korumalı, yüksek hızlı internet bağlantısı oluşturuyor ve on cihaza kadar bağlantı desteği veriyor. böylece yolcular da kendi sım kartlarını kullanmalarına gerek kalmadan konforlu biçimde internet bağlantısından faydalanabiliyor. bmw connecteddrive kullanıcıları veri bağlantılarını deutsche telekom’un hotspot drive portalı ile wi-fi erişim noktasına yönlendirebiliyor. yüksek hızlı lte bağlantısı yeni esım kullanılarak otomobilin içinde kuruluyor. geleneksel sım kartların aksine, esım farklı bir operatöre geçildiğinde değiştirilmesine gerek kalmadan yeniden ayarlanabiliyor. wi-fi erişim noktası ilk kez yeni bmw 7 serisi’nde 2015 yılının ekim ayında kullanılmıştı, bu zamandan beri pek çok diğer bmw modellerine de entegre edildi.
--- spoiler ---
SmartHome uygulaması sunarak evinizi kontrol etme ayrıcalığını sunacak olan sistem.
Bilinenin aksine tüm BMW modellerinde Bluetooth bağlansıyıla Spotify gibi aplikasyonlardan müzik çalabilirsiniz, tabii otomobilinizin üretim tarihi 2014 Temmuz ve sonrasıysa.

Connecteddrive BMW'nin bağlantı teknolojilerine verdiği isimdir. Türkiye'de belirli bir kısmı kullanılıyor ama bunun nedeni ülkemizin hukuk yasaları. Mesela Google gibi tarayıcıları otomobilin içinde açamadığınız için Internet opsiyonu TR'ye gelmiyor.

Bunun dışında birçok fonksiyon kullanılabiliyor: Hava durumu, haberler, e posta kutusu kullanımı, online arama, navigasyon varsa telefondan ve bilgisayardan otomobile harita gönderme ve mesaj atma gibi fonksiyonların tamamı kullanıma açık. Hatta otomobiliniz navigasyona sahip değilse bile bu fonksiyonları sonradan kredi kartınızla ekleyebiliyorsunuz aracınıza. Bunun için bir portal var oraya üye olmak gerekiyor, bu biraz zahmetli bir işlem ama.

Yakın gelecekte Connecteddrive'ın güncellemeleri ve farklı fonksiyonları da eklenecek. Duyduklarımız arasında 2017'de BMW'nin Apple ile anlaştığı ve CarPlay özelliğini entegre etmeye başlayacağı yönünde söylentiler var. Yararlı bir teknoloji bakalım neler getirecek?
Ülkemin güzide kuruluşu BTK'ya yenik düşmüş program. 30 Haziran'dan itibaren Türkiye'de tüm ConnectedDrive hizmetleri sonlanacakmış.

Daha önce de Mercedes Me hizmeti Türkiye'de durdurulmuştu. Fiat Yol Arkadaşım Connect özelliğine ne olacağı ise muamma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri