'hacım trafik sıkıştıysa ben kullanırım' diyen sistem.
60 kilometre hızdan daha düşük süratlerde devreye girebilen sistem defalarca test edilmiş ve testlerden başarı ile geçmiş. audi'nin geliştirdiği bu sistem yakın zamanda seri üretim bir çok audi'de kullanılacakmış. Trafik açıldığında eğer sürücü kullanmak istemez ise araç duruyormuş. Bu iş için 22 sensör ve bir lazer scanner kullanılmış. Bu şekilde sürücünün uyuması durumunda güvenliği sağlamışlar. Bu olay yüzünden trafikte duran onlarca audi görmezsek ben de adam değilim.
Genellikle eski teknolojileri seven, mekanik hastası biri olarak mantıklı bulabildiğim sistemdir.
Sonuçta çok sıkışık trafikte araba kullanmayı 'araba hastaları' bile sevmiyor. Bu sistem ile sabah köprü trafiği'nde resmen araba kullanmadan işe falan gidebilecek insanlar. Hoş bence bu sistem istanbul trafiğinde patlar, fazla ısınır beyni falan yanar. Goy goyu geçecek olursak son yıllarda duyduğum en mantıklı geliştirmelerden biri diyebilirim.
Özellikle son yıllarda şişen istanbul trafiğini göz önüne alınca kulağa mantıklı gelen sistem.
Ama kafası karışabilir, emniyetten vızır vızır araba geçiyor, arabalar birbirlerine gereğinden fazla yakın bekliyor trafiğimizde. Dikkatli olmak lazım yinede, bir müddet ülkemizde de test edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri