Günümüzde neredeyse bütün dizel motorlarda kullanılan yakıt enjeksiyon sistemi.
Geleneksel dizellerden farkı yakıtı çok daha yüksek basınç ile enjektörlere göndermesi. Aynı zamanda bu basıncı motorun çevirdiği devire ve yüküne bağlı olarak değiştirir. Ayrıca çoğu otomobil firması kendi common rail sistemine bir ad verir. Örneğin renault dci, volkswagen tdi, psa hdi vb.
pd sistemlerden sonra gelişmiş ve yaygınlaşmış, daha sessiz ancak pd sistemler kadar chip e yatkın sistemler değildir.
Geleneksel enjeksiyon sistemlerine oranla yakıt tasarrufu konusunda bi hayli avantaj yaratan sistemdir. Ayrıca traktör vari motor sesininde katili olup insanların dizel motor önyargılarını kırmasında etkili olmuştur.
yüksek basınçlı yakıtın yanma odasına girmesini sağlayıp verimi arttıran, elektronik beyni aracılığıyla düzensiz yanmayı tespit ederek yakıt püskürtmenin zamanlamasını ayarlayıp yanmamış atık bırakmayan ve dolayısıyla emisyon oranlarının düşmesini amaçlayan enjeksiyon sistemi.

yakıt, volkswagen'in pumpe duse sistemindeki gibi her silindirin başına ayrı birer pompa sistemi yerleştirmek yerine ortak bir deposu içinde yüksek basınçla beklemektedir. böylece halefine oranla daha yüksek basınç elde ederek yüksek devirlerde de tam performans verebilmektedir.

motor zamanlamasından bağımsız çalışan piezoelektrik-basınçla oluşan elektrik etki- kontrollü enjektörler sayesinde devir sayısına göre optimum püskürtme zamanını ayarlayabilmesi yanmamış atık kalmamasını sağlar ve yakıt ekonomisini destekler.
1960'larda Robert Huber tarafından ilk prototipi geliştirilmiştir. İlk başarılı örneği Japonlar tarafından 1995'te hino ranger modelinde kullanılmıştır, fiat ve bosch sayesinde günümüzdeki halini almıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri