Yaklaşık 45 yıl önce motorsporları için geliştirilen jant türüdür. Jant yüzünde dövme alaşım, kasnakta ise alüminyum kullanılarak ağırlık tasarrufu amaçlanmıştır. Popülerliği arttıkça ağır, dökme alaşım kasnaklı modelleri caddelere inmiş, yarış arabalarındaki benzer jant yüzleriyle dikkatleri üstüne çekmeye başlamıştır.

Genelde iki parçalı ve üç parçalı modelleri yaygındır. üç parçalı jantta jant yüzü, dış kasnak, iç kasnak ve hepsini bir arada tutan çok sayıda vidalar vardır. İki parçalının farkı kasnağın bir bütün olarak tasarlanmış olmasıdır.

Avantajı çok parçalı olmasından dolayı herhangi bir hasar durumunda sadece darbe alan parçanın değişimini mümkün kılar. Uzun ömürlüdür. Ayrıca jant tasarımında daha fazla özgürlük sunar (parçalı olması istenilen şekli vermeyi kolaylaştırır), hatta tek kasnak üzerinde aynı çapta olduğu sürece birçok jant yüzünü kullanabilirsiniz.

Dezavantajı ise günümüz teknolojileriyle üretilen yekpare jantlara kıyasla ağır kalmaları. Örnek vermek gerekirse HRE dövme çok parçalı jantları, Volk Racing ise dövme yekpare jantları ile bilinen firmalar. Volk Racing jantları %90 ihtimal daha hafiftir.
günümüzde hafiflik en önemli unsur olduğundan tercih edilemeyen jant çeşididir.
performansın yanı sıra iş makinalarında da tercih edilen jant türü.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri