otomobillerimizde çocuklarımızın güvenliğini sağlayan en büyük aparat tabii ki çocuk koltuğu.

Tabii ki bu koltuğu alırken de dikkat edilmesi gereken hususlar var. Örneğin ağırlık gibi, oturma yönü gibi, isofix gibi.

çocuğun ağırlığı neticesi ile 5 gruba ayrılır bu koltuklar. 0, 0+, 1, 2, 3 diye.

Oturma yönü de kaza anında direkt olarak etki eden bir faktördür. Genelde bu koltukları düz bağlamanız önerilir ama "çocukların 15 aylık oluncaya kadar arkaya dönük bir şekilde seyahat etmeleri" de Temmuz 2013 itibariyle yürürlüğe konulan ve mevcut ECE R44 standartıyla beraber geçerli olan yeni düzenlemenin önerilerinden birisidir.

isofix kullanım kolaylığı sağlar ve kurulumdaki hatayı en aza indirir.
dedem çocuk koltuğu önemlidir, çocuğuna kucakta otomobil kullandıran tipleri görünce bunu kullanan insanlara aristokrat gözü ile bakıyorum.
Çok bilinen bir konu olmamasına rağmen Euro NCap'te çarpışma testine giren otomobillerin hepsinde hangi marka çocuk koltuğu olduğu yazıyor. Çocuk koltuğu alırken buradan bakıp alabilirsiniz. Ayrıca Avrupa'da çocuk koltuğu alacaklara bayilerde bu bilgiler de veriliyor diye duydum.

Mesela az önce entry'sini girdiğim Renault Scenic Maxi Cosi 2Way Pearl çocuk koltuğuyla teste alınmış. Euro NCap'ın sitesinden çocuk güvenliği başlığından koltuk markalarını görebilirsiniz. Link şu: Euro NCAP
çocuk koltuğu kadar otomobilin bu çocuk koltuğu ile ne kadar güvenli olduğu önemlidir. bir çok model çocuk koltuğu olacak şekilde güvenlik testlerine girmemektedir. koltuk almadan önce arabanızın çocuğa ne kadar uygun olduğuna da baksanız iyi olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri