Sözlükte bunu yapmayan bir kişi bile çıkmayacaktır. (edit: İngiliz aristokrasisiyle yetiştirilmiş anadolu cocukları varmış)
Hala neden olduğuna anlam veremiyorum. 10 yaşın altında olan erkek çocukları tuvalet ihtiyacı geldiğinde, o an yakın bir tuvalet yok ise "git bak araba var orada tekerine işe" diyerek yönlendirilir.
Yaw sayın ebeveynim, ileride örnek alacağım kişim, anam babam, neden teker?
Yani tekere işeyince 100 tuvalete işemiş gibi sevabımız mı oluyor?
Ya da arabanın sahibine düşman mıyız da benim mi haberim yok?
Bir de tam mevzuya girip tüm su kanallarını tazyik ile doldurmuş hafif utangaçlığımız yakalanma korkusuyla başbaşayken, neden 50 metre ilerden "arka tekere değil ön tekere ön tekere" diye bağırıyorsun.
Hayır ön tekere işeyince arabanın yol tutuşu mu artıyor.
rwd arabalarda arkaya mı işenir? 35 ps hava basılmış lastik otomatikman 32 ps e mi düşüyor gibi bir çok soru geliyor.
Velasıl sevgili sözlük çocukların neden araba tekerine işettirildiğini 35 yaşını doldurmuş bir adam olarak hala anlamış değilim.
Hadi diycez ki 90'larda modaydı bu. Yok yahu daha dün tanık oldum. Hala trend devam ediyor.


Edit: Köyde "kancık eşşek" kovalarken işemek akla gelmiyor olsa zaar. (bkz: bu da mı travma değil?)
Sanıldığının aksine o kadar da bilinmeyen birşey değil zira elin amerikalısı şakasını bile yapmış...
Ayırca aşağıda fotoğraflardan da görebilirsiniz. Yaşasın travmam yokmuş, yalnız değilmişim...

www.youtube.com/watch?v=-0vloO9am4s

resim 1

resim 2

resim 3

Not: neydi o bilmemek değil öğrenmemek mi ayıptı. İşemek mi ayıptı bişiydi...

Sonuç: Bolca eksiye rağmen yabancı kaynakları araştırdım "ulan böyle bir şey yok mu acaba ben mi uyduruyorum?" diye. Velakin önce google searchlerinden resimleri buldum biraz rahatladım. Yine de yılmadım. Bir çocuğun tekere neden işetildiğini arattım. Özetle sonuç şu efendim. Çocuğa eylem gizli gerçekleştirdiği için lastiğin üzerine yapılan çiş şarıltısı tamamen susturulmuş silah etkisi yaratıyormuş. Bu şekilde "bu ses ne la" diye eylemi görmeyen insanların etki alanına girilmiyormuş. Bir diğer nedeni ise tahmin ettiğim gibi sinir harbinden ortaya çıkıyormuş yani bizde nasıl ki "silecek kaldırma" ikazı var ise onlarda da tekere işeme olayı varmış. Edepli sözlüğümüzü açıklığa kavuşturmuş olduk. Ben merakımı giderdim. Darısı başınıza görmeyenler tez zamanda görür umarım :) Yoksa çok büyük bir eksiklikle yaşamış oluyorlar.
Silinsin...
travmatik çocukluk anılarını gösteren başlık. Şimdiye kadar ne işediğimi nede başkasının işediğini hatırlamıyorum. Oysa ki hayatımın üçte birini köylerde geçirmeme rağmen...
Benim çok hoşuma giderdi çocukken uzun yolda. Alıp geçen arabalara filan bakar hayatın anlamını sorgulardım. Sonra ne mı oldu? (bkz: OPET tuvaletleri)
Not: ulan tam reklamını entri girmişim. Opetten hiçbir maddi kazancın yok. Sadece bol bol tuvaletine işerim
Ne yaptım ne yapan gördüm. Köyde bulunmuşluğum var, İngiliz aristokrasisiyle bir alakam yok.
Amca yanlis biliyormus neden eksilenmis anlamadigim basliktir. Hadi cocuklar arabalarin uzerine iseyin gibi bi oneridede bulunmamis
Ulan ne kadar takintili adamlarsiniz, ben de hayatimda yapmadim yapani da gormedim ama komik yazilmis bi entrye bu denli bozulmak garip cidden.
Tanim: ayip bir eylem.
Not: ingiliz olmasa da Turk aristokrasisi ile yakinim.
Taşra şehrinde büyümüş, köyde falan bulunmuşluğu olan bir adam olarak yapmadım, yapıldığını da hiç görmedim. Hayret nasıl hiç denk gelmemişim diye düşünüyorum şimdi.
Vallahi bizde hiç tekere işe diye yönlendirmezlerdi,hatta traktörün tekerine işedim diye dedem ağzıma sıçtı.
Böyle bir olayın varlığından bahsetmek başka şey, herkes bunu yapardı yapmayanlar beyzadedir demek başka şey. Yapmadım, yapanı görmedim. Köy görmemiş, dadılarla büyümüş asilzade de değilim.
bunlar da ilginizi çekebilir