lexus'un geliştirmiş olduğu, boyanın çizilen bölgeleri otomatik olarak kapatması prensibine dayanan boyadır.

olayın aslı şöyle; kullanılacak olan boya normalden daha yumuşak ve esnek olacak. sıcak havalarda güneşin de etkisiyle boya ufak ufak çözülecek ve çiziğin üstünü kapayacak.

güzel bir çözüm yöntemi olduğunu düşünüyorum.
hakkındaki basın bülteni ise şöyle;


--- spoiler ---
Lexus Kendi Kendini Onaran Boyasıyla Fark Yaratıyor

Lexus otomobilleri, sahip olduğu teknoloji, farklı tasarım ve yüksek konforun yanı sıra boyasıyla da farkını ortaya koyuyor. Belirli renklerde çizikleri kendi kendine gideren boya teknolojisi, ilk kez Lexus tarafından üretildi ve markanın tüm modellerinde yer alıyor. Böylece yıkamadan veya dış etkenlerden oluşan çizikler, sürücünün keyfini kaçırmadan ve farkında olmadan kendi kendine yok oluyor.

Lexus mühendisleri, normalden daha yumuşak ve esnek bir boya kaplaması yaparak, sıcak havalarda güneşle birlikte boyanın çizik yerleri kendi kendine kapatacağı bir teknoloji geliştirdi. Lexus otomobillerinin üzerinde beş katmanlı bir boya yer alıyor ve dört fırınlama sürecinden geçiriliyor.

Son derece elastik olan bu kaplama, herhangi bir özel müdahale gerektirmeden güneş altında ısı etkisi ile yüzeyin eski haline dönmesini sağlıyor. Böylece Lexus modelleri, her zaman orijinal güzelliğini korumayı başarıyor ve geleneksel boyalara göre daha uzun ömürlü bir kullanım elde ediliyor
--- spoiler ---
amanın kaportacılar duymasın dediğim başlık...
kadınlar için bulunmaz nimet olan boya.
Bana biraz saçma gelen boya çeşidi.

Bu boyaya minimum 500 tl verene kadar, 20 tl verip pasta alırım. Çiziğe pasta atarım. Zaten çalışma prensipleri aynı.
Resmen bir sektörün çöküşü. kaportacı boyaci ne yiyip ne icecek? Olsa bile ar ge calisnalarinin ve gelistirilmesinin onune gecilir.
lexus'ten önce nissan'ın geliştirdiği ve aynı zamanda bir iphone 4 kılıfına da uygulandığı kalın ve elastik verniktir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri