Çıkardığı traktör sesine rağmen 10 numara yağ dahil her türlü dizel alternatifi yakıtla sorunsuz çakışan, euro diesel ile bile uzun yolda 4lt/100km civarında (±0.5 l/100km) yakan tasarruf makinesi.

Motorunda Turbo düzeneği, dizel partikul filtresi, hassas enjektör sistemi olmadığı için masraf açma olasılığı da sıfıra yakındır. Bir diğer pahalı parça olan mazot pompası Bosch marka olup onu bozana da henüz rastlanmamıștır.
Sürücü hava yastığı standarttır.
2000 yılında euro ncap den üç yıldız almış olsa da şahsen çokta sağlam bulmuyorum.

Velhasıl kelam, bi araba alayım çok az yaksın ve cok az masraf çıkarsın diyen insanların ideal aracıdır.
piyasada kıymeti bilinmeyen, bozulmamak için yemin etmiş olan otomobil. ron dobarei abimizin de dediği gibi teknolojik hiç bir düzenek olmadığından bouzulup masraf çıkaracak da bir şey bulmak çok zor. sağlamlık konusunda eminim ki günümüz otomobillerinin çok gerisindedir ama ben şehir içi fıtı fıtı gezeceğim kafasında iseniz alın.
(bkz: kara düzen)
abimin bir tanesine sahip olduğu otomobil. şu an 290 bin kilometrede ve gık demedi. dpf gibi problemleri de olmadığından motor kırılmadıkça sanayayi gitmek zorunda kalmıyorsunuz. hiç atik değil, turbo olmadığından tork falan yok ama tam bir emektar.
bir depo yakıtla dünya turu atılabilen araba. rivayete göre 1 depo ile rahat 1000 km devriliyormuş.
Ufacık Tefecik içi dolu turşucuk.
dışarıdan bakıldığı zaman tam bayan arabası olup Standing'de Yazılımlı TYPE R-Civic lerle Kalkabilecek potansiyelde bir araç.
Az yakar çok kaçar kelimesinin Vicut almış halidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri