Arka koltuklarında oturmak büyük keyif olan otomobil. Dizaynı sebebiyle en konforlu yeri arka koltuklarıdır. Saray gibi yayıla yayıla yolculuk yapabilirsiniz. Ülkemizde 1.6 e-hdi ve 1.6 thp motorları en çok satılanlarıdır. Görüş açısı dardır sıkıntı yaşanabilir, düğme sayısı da çok fazla o yüzden bir süre alışmak gerekir, güzeldir şık görünür. En büyük eksiği ise vites atma özürlüsü olan otomatik şanzımanıdır. İkinci el fiyatları 70.000 - 80.000tl bandında gezinmekte.
İç ve dış tasarımını çok beğendiğim otomobil.

Ayrıca Kendisi PF2 platformunu kullanıyor. Buda demektir ki bu arabanın kafası köpek gibi tutuyor ve bol bol arkası geliyor.Aynı platformu kullanan başka bir Citroen için (bkz: citroen c4 birinci nesil). Ama bu platformdan dolayı arkada torsiyon çubuğu kullanılıyor. Bu fiyat bandında kabul edilemez bir durum. Ayrıca kendisi ds3, ds4, c4(birinci nesil) gibi arabalar ile karşılaştırıldığında daha yumuşak bir araba. Dolayısıyla kendisinin limitleri kuzenlerine göre daha düşük.
1.6 dizel otomatik motor seçeneğiyle ülkemizde satışa sunulan otomobil.
dizel motor 120 hp güç üretecek ve eat6 tam otomatik şanzıman kombinasyonuyla gelecek
ayrıca ortalama 4.0 lt/100 km yakıt tüketimiyle de sınıfında oldukça iddialı bir konuma yerleşiyor. (şehir dışı 3.6 lt)
fiyatı da sınıfının geri kalanından pek farklı değil, 113.400 tl (-den başlayan fiyatlarla)

farklı donanım seçeneklerinde neler mevcutmuş, detaylarda bulabilirsiniz:

--- spoiler ---
chic donanımında 113.400 tl’den başlayan fiyatlarla sunulan yeni ds 5 1.6 dizel bluehdi 120 hp eat6, so chic donanım paketinde 119.350 tl fiyata sahip. d segmentinde tasarımıyla en avangard, en sportif seçenek olarak dikkat çeken ds 5, sunulan yeni motor-şanzıman ikilisiyle de en tasarruflu modellerden biri oluyor.

chic ve so chic adında iki farklı donanım paketinde sunulan ds 5’te zengin donanımıyla dikkat çeken ds 5 so chic’i daha da özel kılmak isteyenler için bir dizi ilave opsiyon sunuluyor. 3 bölmeli “kokpit cam tavan”’ın standart olarak sunulduğu ds 5 so chic’te, “ds led vision” (xenon ve led far grubu), anahtarsız giriş ve çalıştırma, 7 inç dokunmatik ekran, navigasyon sistemi, geri görüş kamerası ve head-up display ekranı opsiyonlar arasında yer alıyor.

seçkinliğe ve incelikle işlenmiş ayrıntılara büyük özen gösteren yeni ds 5, tasarım özellikleri ile hem günümüzün hem de geleceğin tüm ds otomobillerinin özelliklerini taşıyor. markanın tasarım ekiplerinin 60 yıl öncesinin orijinal ds modelinden esinlenerek tasarladıkları “yeni ds 5” modeli, renk seçenekleri ve kabin içi detaylarıyla sıra dışı olmaya devam ediyor. yeni ds 5’in kendine özgü kokpit tavanı, uçakların büyüleyici ve merak uyandıran kumanda panellerine benzer şekilde tasarlandı. üç farklı cam bölümden oluşan ve yolcu kabinini en iyi şekilde aydınlatmak amacıyla düzenlenen bu tavan, hem gündüz hem gece benzersiz bir ışık ambiyansı yaratıyor.

yeni ds 5'in her detayı, hem rafine bir estetik anlayışı hem de yolcuların konforunu düşünen teknolojiler etrafında toplanmış. yeni ds 5'in araç içi detaylarında, alüminyum ve deri gibi malzemelerin özenli kullanımı ve sıra dışı tarzı hemen göze çarpıyor.

yeni ds 5, ds led vision ile daha dinamik bakışlara sahip. yeni ds 5'in ızgarası, ds wings adı verilen zarif yeni logosu ve mücevher gibi işlenmiş yeni farları ile parlıyor. farlar, led ve xenon teknolojilerini birleştirirken aynı anda ds markasının estetiği her zaman ön planda tutmayı başaran anlayışını kusursuzca gözler önüne seriyor.

yeni ds 5'te, ds’in yeni nesil 7 inç dokunmatik renkli ekranı tercih ediliyor. yeni dokunmatik ekran navigasyon sistemiyle birleşerek, otomobilin tüm işlevlerine kolay erişim sağlıyor ve kabin ergonomisini artırıyor.
--- spoiler ---
dizel motor & otomatik şanzıman kombinasyonu ile ülkem,izde satılmaya başlamıştır.
1.6-litrelik bluehdi dizel motor 120 beygir güç üretiyor ve yakıt tüketimi epey ekonomik: şehir içi, 4.0 lt; şehir dışı 3.6 lt.
en alt donanımlısı ise 113.400 tl'den başlıyor.

yeni modelinde adı DS5 olarak güncellenmiş otomobil.
Otomatik vitesi isteksizliğinden olsa gerek araba sollamak çok zor. Çok geç hızlanıyor.
Tasarımı çok güzel
maalesef artık citroen olmayan model.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri