limuzininden karavanına farklı konseptlerinin bulunduğu ilginç ve tabii ki fransız arabası. yeni keşfettiğim daha ilginç olanı işe aşağıdaki michelin versiyonu.

lakabı "le mille pattes" olan bu araç michelin 'in kamyon tekerleklerini test etmek için kullandığı bir 1972 model citroen ds 'ten dönüştürülmüştür. aracın merkezindeki kamyon tekeri de dahil olmak üzere 11 tekere sahiptir. işin daha az ilginç yanı olan özellikleri ise: arkadaki 2 adet chevy 5.7 v8 den güç alması, 9 ton ağırlığında olması ve 180 km hıza çıkabilmesi. kaynak
Fransızca videosu
Videodan anladığım kadarı ile süspansiyon konusunda çığır açmışlar.

İnovasyon
Ruh hastası bir süspansiyon sistemin sahip araba.
Geçenlerde izlediğim bir testte günümüzün 'benim' diyen arabalarının hepsinin tek tek eline veriyordu.
Yüksek maliyet nedeniyle bir süre sonra üretimden kaldırılmış.
citroen'in zamanında 'ben yaptım oldu' arabasıdır.
Günümüzde maliyetten o kadar kaçıyorlar ki hiç bir arabası için şunun yarısı kadar bile konuşamıyoruz.
başlıktaki video için konuşursak; adamlar zamanında, zamanın ötesinde iş yapmışlar.
kaynaktaki araba için konuşursak; hangi akla hizmet etmişler anlamak mümkün değil
işte böyle de tutarsızlar
(bkz: yeni arabaların esp'siz güvensiz olması) der geçerim, anlayan anladı.
hikayenin en başında citroen’in premium alt markası olarak çıkan markadır.

fakat beklenenin üzerinde yakalanan yüksek satış başarısı sonucunda, geçtiğimiz yıl ds’in bağımsızlığını ilan etmesi ve tam bağımsız bir marka olarak yola devam etmesi kararlaştırıldı.
önceleri "citroen ds" logosuyla çıkan araçlarda yeni modeller artık citroen logosundan arındırılıyor. 2016 model citroen ds5'ten sonra ds3'te de logolar kaldırıldı.
citroen'in lüks segmente yönelik ürettiği araçların, ismi altında pazarlandığı marka. iran'da ilk showroomlarını da açmışlar. uzun süredir ambargo yiyen iran'daki büyük pazarı gören otomobil devleri ufak ufak pastadan pay kapmaya çalışıyorlar.
Disk frenler, hidro-pnömatik süspansiyon sistemi ve direksiyonel farlar gibi zamanının uçuk teknolojilerini birleştiren bir otomobil.
Diğer bir adı da Citroen ID olan, dünya genelinde toplamda 1,455,756 adet satmış olan Citroen'in 1955-1975 yılları arasında ürettiği fütüristik otomobil.

1911 cc I4 (DS 19), 1985 cc I4 (DS 20), 2175 cc I4 (DS 21) ve 2347 cc I4 (DS 23) olmak üzere dört ader motor seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda ralli gibi motosporlarında başarılı bir performans göstermiş, 1959 yılında monte carlo rallisini kazanmıştır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri