Benim de test etme şansı bulduğum otomobilin güncesi.

Motor: Test aracında, PSA'nın DV6FC kodlu 1.6 L. Blue-HDI motoru bulunmakta. Zaten HDI, tüketim ve performans konusunda kendisini kanıtlamış bir dizel motordur. Ayrıca bu motor, eski nesil HDI'lara göre çok daha sessiz bir motor. Sonuç olarak motoru gayet başarılı buldum.

Şanzıman: Açık konuşmak gerekirse ben bu kadar iyi bir şanzıman beklemiyordum. Vites değişimi sırasında herhangi bir sarsıntı veya yığılma hissetmiyorsunuz. Vites geçişleri oldukça pürüzsüz. Ama şanzıman manuel kullanımda biraz yavaş kalmakta. Ayrıca kulakçıkların tuşesini hiç beğenmedim. Biraz daha kaliteli olabilirmiş.

Sürüş dinamikleri ve direksiyon: Picasso'nun viraj limitleri, sınıf ortalamasının üstünde. Ama yüksek yapısı ve nispeten yumuşak süspansiyonları yüzünden gövde salınımı çok fazla. Limitleri zorladığınız zaman, genellikle bir bütün olarak kayıyor. Kafadan kayma yok denecek kadar az. Esp ise çok hantal çalışıyor, böyle bir araba için bu bir handikap. Lift-off yaptığınız zaman arkası gelse de, gerek fazla gövde salınımı, gerek de hantal esp'nin yaptığı gereksiz sert müdahaleler, durumu eğlenceli olmaktan çıkartıyor. Tahmin ettiğim gibi, direksiyonu hissiz ve keskin değil. Ama böyle bir araba için bu, kesinlikle bir eksi değil. Onun dışında düşük hızlardayken direksiyonun yumuşaklığı, şehir içinde kolay manevra yapmanızı sağlıyor.

Fren: Fren gücünü başarılı buldum ama fren pedalının hissini beğenmedim.

Konfor: Picasso nispeten yumuşak süspansiyonlara sahip olmasına rağmen, pek konforlu bir araç değil. Bunun nedeni ise süspansiyonların çalışma aralığının çok kısa olması. Özellikle derin çukurlardan geçerken gelen darbeleri hiç sönümleyemiyor.

İç mekan: Araç kaliteli, ferah ve oldukça geniş bir iç mekana sahip. Ayrıca çok sayıda eşya gözü var. Aynı şekilde iç mekanda kullanılan malzemeleri de başarılı buldum. Cam tavandan herhangi bir trim sesi gelmiyor. Hız ve devir göstergesinin bulunduğu ekranın çözünürlüğü gayet iyi. Kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip sistemi gayet güzel çalışıyor. Özellikle şerit takip sistemini çok beğendim.

Yalıtım: Yalıtım biraz daha iyi olabilirdi. Rüzgar sesi, 120 km/s'den sonra yan aynaların oradan hafif şekilde gelmeye başlıyor. Yol gürültüsü ise 100 km/s'den sonra kabinde duyuluyor. Motor yalıtımı ise başarılı.

Görüş açıları: Görüş açıları konusunda herhangi bir problem yok. Yan aynaların sunduğu görüş açıları gayet iyiyken, dikiz aynası biraz daha iyi bir görüş açısı sunabilirdi diye düşünüyorum.
tümünü gör