bu ay, citroen c4 picasso ile yaptığımız test sürüşü güncesidir. citroen ürün gamında olan, hemen hemen herkesin merakla beklediği bir otomobil kendisi. Babalar gününe denk gelmesi ayrı bir olay, derler ya 'baba otomobili' diye bu da tam o sıfata layık işte.

teknik özelliklerini zaten buradan bulabilirsiniz. Kendisi 1295 kilogram ağırlığında, 120 beygir gücünde ve 300 Nm tork değerlerine sahip. ilk bakışta oldukça büyük ve pahalı göründüğünü söylemek gerek, kırmızı rengi ayrı ilgi çekici zaten.

kabin için konuşacak olursak; ilk bakışta kaliteli bir otomobilin içerisinde olduğunuzu anlıyorsunuz. anahtarsız giriş sistemi çok başarılı çalışıyor, premium detaylar o andan itibaren size hissettirilmiş. otomobilin içerisinde alışık olmadığımız bir durum var, bir önceki kasada olduğu gibi kadranlar için konsolun ortası tercih edilmiş. burada kullanılan ekranın çözünürlüğü gerçekten harika, tepki süresi çok başarılı. bunun dışında bir tane de dokunmatik ekrana sahip olduğundan dolayı orta konsol oldukça zengin bir görünüme sahip.

iki ekran içinde temalar mevcut, hepsi ayrı güzel ve üzerinde düşünülmüş detaylar. zaten otomobilin elektronik olarak hiç bir eksiği bulunmamakta. sadece direksiyon üzerindeki tuşlara alışmak biraz zaman alıyor, çünkü çok fazla elektronik oyuncak var. ikinci günün sonunda buna da alışmış oluyorsunuz. ekranların ikisinde de güneş vurduğunda yansıma gibi bir problem yok, her şartta size tüm dataları oldukça net bir şekilde iletiyor.

koltuklarda bel desteği ayarı yok, uzun yolculukta bel ağrısı yapabiliyor. ben biraz daha yanal destekli bir koltuk isterdim açıkçası.

otomobilin her yanı gözlerle dolu, bazı arabalarda eşyanızı koyabilecek bir yer bulamazken picasso'da nereye koyduğunuzu bulamıyorsunuz. torpido ve ortadaki cebin büyüklüğünü sizi kelimeler ile tarif edemem. arka paspasların altında iki tane gizli eşya gözü var, ön koltukların altında da eşya gözleri mevcut.

ön koltukların arkasında tepsilerin bile dokusu çok güzel, üzerine konulan eşyaların kaymaması için tasarlanmış ve güzel bir detay.

ön konsolun alt kısmında usb, aux, 12v soketi ve bildiğiniz priz mevcut. burası hem çok geniş hem de çok güzel saklanmış. ancak dışarı kablo çıkarabilmek için bir kablo yolu kullanılmamış. bu bölümü de çok sevdim.

dikiz aynasının altında kullanılan küçük dikiz aynası ile otomobilin içerisindeki herkesi rahatça görebiliyorsunuz. ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmesi için tasarlanmış, çok hoşuma gitti.

makyaj aynalarında aydınlatma yok, sebebini anlayamadım.

ben kendisi ile uzun yol deneyimi yaşadım, git gel toplam 500 kilometre yol yaptık birlikte. bu birliktelikte kullanılan 1.6 litrelik motordan inanılmaz memnun kaldım. sebebi çok basit; sessiz, ekonomik ve belli bir hıza kadar oldukça atik. 500 kilometrelik yolculuğumun hepsinde klima açıktı, iki kişi 120 - 130 km/s bandında seyahat gerçekleştirdik ve ortalama yakıt tüketimimiz 5.3 litre idi. bu boyuttaki bir mpv için oldukça güzel bir değer. kabine motor sesi çok üst devirlerde gezmedikçe gelmiyor, motor izolasyonu başarılı. yol sesi 100 kilometre hızdan sonra rüzgar sesi ise 130 kilometre hızdan sonra duyulabiliyor. 145 - 150 km/s hıza kadar oldukça istekli hızlanan motor, bu hızlardan sonra doğal olarak hantallaşıyor ve devir çevirmemek istiyor. şehir içinde klima açık ortalama yakıt tüketimim 6.1 litre idi, tüketim konusunda motor cidden çok başarılı.

şanzımanın motor ile uyumunda hiç bir sorun yok. vites geçişlerini dikkat edince hissedebiliyorsunuz, hiç bir sarsıntı veya yığılma yok. manuel kullanırken vites küçültme isteklerine çok iyi tepkiler vermese de böyle bir otomobil için bunun problem olmadığını düşünüyorum.

kör nokta uyarı sistemi çok iyi çalışıyor, bu sebepten dolayı aynalara açı konmamış. şerit takip sistemi her türlü yolu okuyabiliyor, şeritten çıkınca kemeri çekerek ikaz veriyor.

gelelim tek can sıkıcı noktaya: süspansiyon sistemi. uzun yolda hiç bir problem yok aslında, yolda çukur olmadığından dolayı oldukça keyifli bir şekilde yolculuk yapabiliyorsunuz. ama ne zamanki bir tümsek yada çukur ile karşılaştınız o zaman tadınız biraz kaçıyor. süspansiyonlar darbeleri emmekte çok başarılı değiller, sanki biraz kısa tasarlanmışlar da çalışma aralığı ülkemize yetmiyor gibi bir durum söz konusu.

şu anki satış fiyatı 116.000 tl olan bu otomobil için istenen fiyatın çok olmadığını düşünüyorum. dizel otomatik seçeneklerinde artık normal binek otomobiller bile 100.000 tl bandından daha yüksekte. onlardansa kesinlikle bu tarz bir mpv tercihim olurdu.
tümünü gör