motor ve şanzıman olarak daha başarılı olan citroen c4 ile bozulmamazlık konusunda yemin etmiş olan toyota auris'in karşılaştırmasıdır. fiyat ve donanım olarak rekabet halindeki bu iki otomobil konusundaki düşüncelerim şöyle;

iki otomobil de kabin konusunda çok başarılı değiller. citroen c4'ün kabini zaten yaklaşık 5 yıllık bir kabin. yani aslında teknolojik olarak eskimiş bir kabin. auris kokpit konusunda daha başarılı, malzemeler daha başarılı ve daha modern görünüyor.

auris kabin ferahlığı olarak 1-2 adım önde. c4'ün kabini daha kasvetli bir ortama sahip. ayrıca c4'ün koltukları uzun yolculuklarda yorucu olabiliyor. bunu da göz önünde bulundurmak gerek. ikisinin de bagaj hacimleri birbirine yakın; c4 408 litre, auris 360 litre.

şanzıman konusunda auris'te cvt şanzıman mevcut. bu da daha konforlu bir sürüş demek. ancak yakıt tüketimi ve sportiflik konusunda bu şanzımanın ne kadar başarısız olduğunu biliyoruz. aynı zamanda atmosferik motoru yüzünden oldukça fazla bir cansızlık söz konusu. c4 bu konuda daha başarılı. c4 1.2 litrelik turbo beslemeli motoru gibi tork zengini motorlara sahip. şanzıman da ETG6, yani sportiflik konusunda daha başarılı.

c4 süspansiyon sistemi konusunda başarısız. inanılmaz konforlu ve çok sesli çalışıyor. izolasyon konusunda da daha zayıf diyebilirim. bu yüzden izolasyon konusunda daha başarılı olan auris bir adım önde.

sportiflik ön planda değil ise auris tercih sebebi olmalı. ama eğer sportiflik söz konusu ise kesinlikle c4. ben de çok net karar veremedim.
tümünü gör
ilgili galeri