motor ve şanzıman olarak daha başarılı olan citroen c4 ile bozulmamazlık konusunda yemin etmiş olan toyota auris'in karşılaştırmasıdır. fiyat ve donanım olarak rekabet halindeki bu iki otomobil konusundaki düşüncelerim şöyle;

iki otomobil de kabin konusunda çok başarılı değiller. citroen c4'ün kabini zaten yaklaşık 5 yıllık bir kabin. yani aslında teknolojik olarak eskimiş bir kabin. auris kokpit konusunda daha başarılı, malzemeler daha başarılı ve daha modern görünüyor.

auris kabin ferahlığı olarak 1-2 adım önde. c4'ün kabini daha kasvetli bir ortama sahip. ayrıca c4'ün koltukları uzun yolculuklarda yorucu olabiliyor. bunu da göz önünde bulundurmak gerek. ikisinin de bagaj hacimleri birbirine yakın; c4 408 litre, auris 360 litre.

şanzıman konusunda auris'te cvt şanzıman mevcut. bu da daha konforlu bir sürüş demek. ancak yakıt tüketimi ve sportiflik konusunda bu şanzımanın ne kadar başarısız olduğunu biliyoruz. aynı zamanda atmosferik motoru yüzünden oldukça fazla bir cansızlık söz konusu. c4 bu konuda daha başarılı. c4 1.2 litrelik turbo beslemeli motoru gibi tork zengini motorlara sahip. şanzıman da ETG6, yani sportiflik konusunda daha başarılı.

c4 süspansiyon sistemi konusunda başarısız. inanılmaz konforlu ve çok sesli çalışıyor. izolasyon konusunda da daha zayıf diyebilirim. bu yüzden izolasyon konusunda daha başarılı olan auris bir adım önde.

sportiflik ön planda değil ise auris tercih sebebi olmalı. ama eğer sportiflik söz konusu ise kesinlikle c4. ben de çok net karar veremedim.
bence yorumlanmasi gereken guzel bir karsilastirmadir. fransiz otomobilleri icerisinde en begendigim model olan c4 performans ve şıklık konusunda bence onde. satis rakamlarina bakmadim ama yollarda gordugum kadari ile zaten halkimizin karar verdigini dusunuyorum.
Auris her ne kadar yol tutuş anlamında iyileştirilmiş olsa da halen C4'ün konforunu sunamamaktadır.
Citroen C4'ün hakkı verilemeyen bir otomobil bence. İç mekanda bu denli kaliteli malzemelerin olduğu bir kompakt HB daha bulmak zordur. Ancak ne olursa olsun o bir Citroen'dir ve herkese öyle kolay kolay hitap edemez.

konfor ve donanım arayanlar C4, sorunsuzluk ve dinamizm arayanlar Auris'ten yana tercih kullansınlar!
kullanıcı ve cep dostu auris'in alacağı versus.
çocuklu aileler açısından içi daha ferah olan c4 dediğim karşılaştırma.
reyimiz japon menşeili ingiltere'de montajlanan auris'ten yana. c4 fiyat politikasından kaybediyor satış rakamlarına yansımış da zaten.
Bluehdi, hdi ya da thp motorları sayesinde benzer hacimde daha güçlü ve daha tasarruflu olan c4 tercihimdir.
mcp denilen otomatikleştirilmiş manuel tek kavrama şanzımanını hariç tutarak konuşursak citroen c4 bu karşılaştırmada açık ara öndedir.
... " şanzıman olarak daha başarılı olan citroen c4 ile " den sonrasını okumadığım başlıktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri